Telegram’ın Kripto Para Planına ABD Engeli

Kendi kripto parasını piyasaya çıkarmaya hazırlanan Telegram’a ABD Menkul Kıymetler Borsası’ndan  yasa dışı olduğu gerekçesiyle yasak getirildi.

Son iki yıldır kripto para birim üzerinde çalışma yürüterek kendi planlarını hazırlayan ve kendi kripto parasını geliştiren Telegram “Gram” adıyla kendi kripto parasını piyasaya sürmeye hazırlanıyordu fakat bu plan yasa dışı olduğu gerekçesiyle yasa engeline takıldı. 

Telegram’ın  “Gram”  adlı kripto para biriminin ülke çapında engellenmesi için dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) şirketin planlarını suya düşürdü. Komisyon “Gram’ın” satışının ülke çapında engellenmesi için dava açmasının ardından şirket aleyhine geçici sınırlama getirerek kripto para planına el koydu.

2,9 Gram Satıldı

Şirket son iki yıldır üzerinde çalışma yürüttüğü kripto parasını satışa çıkarmasıyla dünya üzerinde 171 müşteriye ulaşarak müşteri portföyünü hızla yükseltti. Komisyona göre şirket 171 müşteriye toplam 2,9 milyar Gram sattı ve bu satıştan 1,7 milyar Dolar para kazandı ve bu kripto paranın 1 milyar Gram’ı ABD’li müşteriler tarafından alındı.

Komisyona göre, Telegram, sattığı Gramları menkul kıymetler olarak görmektedir ve 1933 Menkul Kıymetler Yasasını ihlal etmektedir. 1933 Menkul Kıymetler Yasasını ihlal etmekle suçlanan şirketin çıkardığı Gram’a getirilen sınırlamanınise nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor.

Borsanın eski avukatlarından  Zachary Fallon’a göre getirilen bu sınırlama ile şirketin dünya çapında kripto para satışını zor durumda bırakabilir. Getirilen sınırlama ile Gram’ın ABD dışına çıkması engellenmese de şirket büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Gram ile ilgili Ağustos ayında yapılan bir haberde şirketin yatırımcılara 31 Ekim’e kadar Gram teslim edileceği yada paralarının iade edileceği sözü verdiği yazılmıştı.

Telegram’a getirilen sınırlama hakkında açıklamalarda bulunan Borsa yetkilisi Stephan Avakian, şirketin ABD Pazarına girişinin engellenmesi için verildiğini söyledi.  Avakian; “aldığımız acil mücadele kararıyla Gram’ın ABD Pazarına girişini engelledik. Çünkü şirketin yatırımcılara Gram hakkında finansal durum ve risk faktörleri konusunda menkul kıymetler yasalarının gerektirdiği şekilde bilgi verilmediği düşüncesindeyiz” dedi.

Borsa tarafından yapılan açıklamada ilginç bir ayrıntıya dikkat çekilerek, federal menkul kıymetler yasası şirketlerin ürünlerini kripto para birimi yada dijital para (dijital jeton) şeklinde sınıflandırmasına izin vermediği belirtildi.