ZIGBids Kullanım Kılavuzu

 1. Adım : Metamask  Cüzdan Kurulumu
 • Tarayıcımız üzerine eklenti olarak ekledikten sonra kurulum adımına geçiyoruz.

 •  Başlarken  butonuna tıkladıktan sonra karşımıza iki buton daha çıkıyor. Sağ tarafta Cüzdan Oluştur butonuna tıklayarak cüzdanımızı oluşturmaya başlıyoruz. 
 • Cüzdan Oluştur butonuna tıkladıktan sonra MetaMask bizi bazı konular için uyarıyor, Kabul Et butonuna tıklayarak cüzdan oluşturmaya devam ediyoruz.

 • MetaMask, oluşturacağımız cüzdan için bir parola belirlememizi istiyor. İstediğiniz parolayı belirledikten sonra Create (Oluştur) butonuna tıklıyoruz.

 • MetaMask, size sırayla 12 kelime verecek. Bu kelimelere Phrase Word deniliyor. Phrase Word, cüzdanınızın güvenliği için çok önemlidir. Phrase Word’leri başka bir tarayıcıdan cüzdanınıza girmek için kullanabilirsiniz. MetaMask cüzdanınızı sildiğinizde ve tekrardan yüklediğinizde, cüzdanınıza giriş yapmak için Phrase Word’lere ihtiyacınız olacak. Aksi takdirde cüzdanınıza erişmeniz imkansız olur.

 • MetaMask, Phrase Word’leri güvenli ve doğru bir şekilde sakladığınızdan emin olmak için size verdiği kelimeleri sırasıyla doğru bir şekilde tekrardan yazmanızı istiyor. Bu işlemi de doğru bir şekilde yaptıktan sonra Continue (Devam Et) butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Artık MetaMask cüzdanınızı başarıyla oluşturmuş oldunuz. Kripto para ve DeFi dünyasına hoş geldiniz!

 • Polygon Ağını Metamask’a Ekleme

Polygon  ağı Metamask’ta varsayılan olarak mevcut değildir, bu adımda manuel olarak Polygon ağını eklememiz gerekiyor. Bunun için yukarıda yer alan Ethereum Ana Ağı menüsünü açarak Ağ Ekle butonuna basın.

Açılan sayfadaki özel RPC formunu doldurmak için aşağıda paylaşılan konfigürasyonları kullanın ve ‘Kaydet’i tıklayın:

Ağ Adı (Network Name): Matic Mainnet

Yeni RPC URL Adresi (New RPC URL)
https://rpc-mainnet.matic.network/

Zincir Kimliği (Chain ID): 137

Para Birimi Sembolü (Symbol): MATIC

Blok Gezgini URL (Block Explorer URL):
 https://explorer.matic.network/

 • Polygon Ağına ZIG coin Ekleme

Yeni eklediğimiz ağ üzerinde göndereceğimiz coin’leri göremeyeceğimiz için manuel olarak ekleme yapmamız gerekiyor.

Özel Token Ekle seçeneği ile aşağıdaki bilgileri girerek işlemimizi tamamlıyoruz ve metamask cüzdanımıza ZIG coin ekleniyor.

Token Sözleşme Adresi: 0x7bebd226154e865954a87650faefa8f485d36081

Token Sembolü: ZIG 

Token Ondalığı: 18

 • Metamask adresinize Zig coin Gönderme 

Yatırma adresi olarak Metamask üzerindeki polygon ağ adresini yukarıda Matic Mainnet ağında olduğunuza emin olarak Account1 yazılı alana tıklayarak/dokunarak kopyalıyoruz.

Kopyaladığımız adresi çekim yapacağımız platformun çekme bölümüne polygon ağını seçerek yapıştıracağız.

Aşağıdaki örnekte Zignaly.com üzerinden çekim işlemi görünmekte. Şimdi çek seçeneği ile çekim işlemimiz tamamlanıyor.

ve ZIG coin’ler metamask cüzdanımıza daha kısa veya uzun sürebilmek kaydıyla 1 ila 5 dakika arasında ulaşıyor. 

 • ZIGBids’e Metamask’ı Bağlamak 

Açık artımada kullanmak üzere şimdi Metamask cüzdanımızı ZIGBids’deki cüzdanımıza bağlayacağız. https://ZIGBids.zignaly.com/  adresini açtıktan sonra sağ üst bölümden Connect Wallet (Cüzdanı Bağla) seçeneği ile cüzdanımızı bağlamamız gerekiyor. Seçenekler arasından Metamask butonuna tıklıyoruz. (Kucoin Wallet ve Walletconnect cüzdan seçeneklerini de kullanabilirsiniz, rehberin bu kısmında Metamask için anlatım yer alıyor) 

Ardından karşımıza gelen onaylamaları yaptıktan sonra Metamask cüzdanımız ZIGBids’e başarılı bir şekilde bağlanmış oluyor.

 • Metamask’taki ZIG coinleri ZIGBids cüzdana aktarmak

Sırada bağladığımız Metamask cüzdanımızdan ZIGBids cüzdanına ZIG coinleri aktarma işlemine geçiyoruz.

Sayfanın üst sağ kısmında yer alan Transfer ZIG butonuna bastıktan sonra çıkan ekrenda Metamask’a gönderdiğimiz ZIG coinleri Balance üzerinde görebiliyoruz. 

Burada unutmamanız gereken önemli konu aktarımını yaptığınız ZIG coinlerin sadece ZIGBids’te kullanılabileceği, buradan geri çekilemeyeceğidir. 

Gönderiminizi yaparken ZIG coinleri sadece bu platform için kullanabileceğinizi unutmayın. Aktarmak istediğiniz bakiyeyi belirledikten sonra Transfer Now butonu ile işlemi gerçekleştiriyoruz.

 • Profil Oluşturma

Bu adımda kazandığınız açık artırmalardaki NFT’leri talep etmek için son derece önemlidir. Sayfanın sağ üst kısmında yer alan profil ikonuna tıklayın. Açılan ekranda istediğiniz bir kullanıcı adını girin.

 • ÖNEMLİ 

Kullanıcı menüsünde yer alan Discord adresi alanında Discord kullanıcı adınızı doğru şekilde rakamlarıyla girmeniz önemli, çünkü kazananlar ile esas iletişime geçilen ana yöntem bu ve bu girilmezse kazansanız bile ödülünüzü alamazsınız. Son kısımda ise yeni ZIGBids müzayedelerinden haberdar olmak için e-posta adresinizi ekleyin.

 • Açık Artırma Katılım Süreci 

Aktarımı gerçekleştirdikten sonra artık açık artırmanın başlamasını bekliyoruz. ZIGBids’te duyurusu yapılan açık artırma için önce ilgili kutuda açık artırmanın başlangıcı için geri sayım görüntüleniyor. Daha sonra Satışına katılacağımız NFT için yeni bir geri sayım başlıyor ve bu süre başladıktan sonra proje için teklif vermek için BID butonuna basmaya başlayabiliyoruz. BID butonuna her bastığınızda sağ üst köşede yer alan ZIGBids cüzdanınızdan aktardığınız bakiye üzerinden 1 ZIG coin eksildiğini görebilirsiniz. NFT’nin fiyatı ise 1 ZIG ile değil, 0.1 ZIG coin değerlenerek artıyor.

Geri sayım bitimine doğru heyecan artıyor ve random şekilde verilen teklifler ile süre tetikleniyor ve süre artıyor. Süre tamamen bittiğinde kazananların sağ tarafında kupa emojisi beliriyor. 

Açık artırma süresi bitmiş ve kazanmış bir kullanıcı iseniz açılan ekran üzerinde belirtilen süre içerisinde Claim işlemini yapmamız gerekiyor. 

Claim (yani talep etme) işlemini tamamlamak için ZIGBids  cüzdanımızda son teklif fiyatı kadar ZIG coin bulması gerekiyor. Dolayısıyla burada açık artırmada bastığınız ZIG coinlerin dışında finalde görünen bedelin karşılığını da bulundurmalısınız. Claim işlemini tamamlandıktan sonra yapmamız gereken talimatların olduğu sayfa açılıyor. Burada her proje için farklı istekler ve kurallar olabilir.

NFT hak talebinde bulunmak için Zignaly Discord sunucusuna katılmalısınız. Sağ alt bölümde bulunan Discord butonu ile hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

 • Zignaly Discord Sunucusuna Katılmak 

https://discord.com/invite/r5qRXDJ  Adresinden veya ZIGBids talimatlar bölümünden Discord sunucusuna gidiyoruz

Açılan Bölümden Sunucuya katılma seçeneği ile devam ediyoruz. Sunucuya girdikten sonra sunucu kurallarını kabul etmemiz gerekiyor. 

Sağ alt bölümden sunucu kurallarını okuyup kabul etmemiz gerekiyor. Sol Üst bölümden Doğrulama botu ile  güvenlik işlemini tamamlıyoruz.

Doğrulama botunun olduğu odaya giderek ekranda yazan kodu mesaj kutucuğuna yazarak gönderiyoruz. Doğrulama işlemimiz tamamlanıyor , Artık ZIGNALY Discord sunucusundasınız.