Coca-Cola Microsoft ile 1,1 Milyar Dolarlık Yapay Zeka Deneyine Yatırım Yaptı!

Microsoft, Coca-Cola Şirketi ve dünya çapındaki bağımsız şişeleme ağı, yapay zeka inovasyonunu desteklemek amacıyla Microsoft 365 için Azure OpenAI Hizmeti ve Copilot gibi hizmetlerin kullanımını planlıyor.

Coca-Cola Şirketi, Microsoft ile beş yıllık bir anlaşma imzalayarak çeşitli iş fonksiyonlarında yapay zeka kullanım senaryoları geliştirmeyi ve entegre etmeyi hedefliyor.

Coca-Cola, üretken yapay zeka ve bulut yetenekleri için Microsoft Bulut’a 1,1 milyar dolar ayırdı. 23 Nisan’da yapılan duyuruya göre, ikili, “çeşitli iş fonksiyonlarında yenilikçi üretken yapay zeka kullanım senaryoları geliştirmek için” Azure OpenAI Hizmeti ve diğer teknolojileri ortaklaşa deneyecek.

Ayrıca şirketler, Microsoft Copilot ve Microsoft 365 AI asistanının işyeri verimliliğini artırmadaki etkinliğini test etmek için denemeler yapacaklar.

Bu girişimin bir parçası olarak, Coca-Cola, tüm uygulamalarını Microsoft Azure’a taşıdı. Microsoft’un başkan yardımcısı ve baş ticari sorumlusu Judson Althoff, “Uzun vadeli ortaklığımız sayesinde, Coca-Cola Şirketi ve dünya çapındaki bağımsız şişeleme ağı genelinde sistem çapında Yapay Zeka Dönüşümünü hızlandırma konusunda önemli ilerleme kaydettik” dedi.

Coca-Cola, Azure OpenAI Hizmetini kullanarak müşteri deneyimlerini iyileştirmek, operasyonları kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak için üretken yapay zeka destekli dijital asistanların kullanımını araştırıyor. Coca-Cola’nın Microsoft ile yapay zeka ortaklığı, 2020’de 250 milyon dolarlık bir anlaşma ile başlamıştı. The Coca-Cola Company’nin kıdemli başkan yardımcısı ve küresel baş bilgi sorumlusu Neeraj Tolmare, “Microsoft’un yetenekleri, artan kurumsal değer yaratmak için yapay zekayı benimsememizi hızlandırmaya yardımcı oluyor” dedi. 9 Nisan’da Microsoft AI genel başkan yardımcısı ve CEO’su Mustafa Süleyman, Birleşik Krallık’ta “önemli, uzun vadeli bir yatırım” yapma planlarını açıklarken bölgedeki potansiyel adayları araştırmaya başladı.

Süleyman, blog yazısında şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta çok büyük bir yapay zeka yetenek ve uzmanlık havuzu var ve Microsoft AI, bu yeni yapay zeka merkezine en iyi yapay zeka bilim adamlarını ve mühendislerini işe almaya başlarken bölgede önemli, uzun vadeli bir yatırım yapmayı planlıyor.” Süleyman’ın açıklamaları, Birleşik Krallık’ta bir yapay zeka merkezi kurulduğunu duyurduğu sırada geldi. Merkezin amacı yapay zeka dil modellerini ve altyapılarını geliştirmektir.

Ayrıca temel modeller için araçlar oluşturacak ve dünya çapındaki yapay zeka ekipleriyle ve OpenAI gibi ortaklarıyla işbirliği yapacak.

Coca-Cola ve Microsoft 1,1 milyar dolarlık yapay zeka anlaşması yaptı! |  Türkiye Gazetesi