Tesla Ödemelerini Doge Üzerinden Yapmayı Düşünüyor!


Elon Musk’un favori kripto para birimi olan Dogecoin (DOGE), Tesla’nın resmi ödeme yöntemlerinden biri olarak web sitesine resmen eklendi.

Daha geniş kripto piyasası, keskin bir toparlanma yaşarken, DOGE’nin fiyatı geçtiğimiz günlerde çift haneli bir artış göstererek 0,16 doları aştı. Bu, meme parasının bugünkü yükselişiyle birlikte, bir boğa rallisinin başlangıcı olup olmadığına dair merak uyandırdı.

Tesla’nın ödemeler sayfası, resmi olarak orijinal meme parası Dogecoin’i (DOGE) içerecek şekilde güncellendi. Elon Musk’un elektrikli araç üreticisinin DOGE’yi yalnızca çevrimiçi Tesla Mağazasındaki belirli ürünler için kabul etmesi dikkat çekicidir. Ek olarak, “Dogecoin’in belirli ürünlerde de kabul edilebileceği” belirtilmiştir. Bir ürün satın almak isteyen alıcıların DOGE’yi Tesla’nın Dogecoin cüzdan adresine göndermeleri ve ödemeyi yapmaları yeterlidir.

Tesla, yalnızca Dogecoin ödemelerini desteklediğini ve “Tesla’ya gönderilen Dogecoin olmayan diğer dijital varlıkların alıcıya iade edilmeyeceğini” belirtmektedir. 23 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Dogecoin, 2013 yılında sadece bir şaka olarak başlamış olsa da, köpek temalı meme tokeni, Musk’ın kalbinde önemli bir yere sahiptir. Tesla, 2022’nin başlarında şirket ürünleri için DOGE ödemelerini kabul etmeye başladı. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Musk’un havacılık şirketi SpaceX de ürünler için DOGE’yi kabul etmeye başladı. Bu yılın mart ayında Tesla, otomobillerinin gelecekte “bir noktada” DOGE kullanılarak satın alınabileceğini ima etti.

Eksantrik milyarder artık Dogecoin hakkında eskisi kadar paylaşım yapmasa da, Twitter’daki (eskiden X) dostluğu, Dogecoin’in 2021’deki meteorik yükselişini tetikledi. DOGE, Musk’ın 2021’de SNL’deki ortaya çıkışından önce 8 Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73 dolara ulaştı.

DOGE fiyatı son 24 saatte %15,9’un üzerinde bir artış göstererek, önemli Tesla haberlerinin yayınlandığı tarihte 0,1623 dolardan işlem gördü. Musk’un, köpek temalı kriptoya olan açık tutkusu göz önüne alındığında, yaklaşan ödeme özelliğine DOGE gibi kripto para birimlerini entegre etmesi bekleniyor.

Dogecoin destekçileri, kripto para biriminin gelecekteki fiyat beklentileri konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Eğer toparlanma momentumunu sürdürürse, DOGE’nin yakında 0,20 dolarlık psikolojik direnci aşarak, imrenilen 1 dolar ve daha yüksek seviyelere doğru potansiyel bir yükselişin önünü açabileceği umudu var.

Elon Musk Bu Sefer Dalgayı Kırdı: DOGE İçin Sırada Ne Var?