BTG Pactual Bitcoin Dostu Orama’yı 99 Milyon Dolara Satın Aldı!

BTG Pactual, müşterilerine kripto para ticareti hizmetleri sunma girişimiyle tanınmakta ve aynı zamanda kendi stablecoin’ini başlatmayı düşünmektedir.

Brezilya’nın önde gelen yatırım bankası BTG Pactual, dijital platformlarını genişletme stratejisinin bir parçası olarak kripto para dostu aracı kurum Orama’yı satın alıyor.

BTG Pactual, Orama’nın hisselerinin %100’ünü 500 milyon Brezilya reali (98,7 milyon $) karşılığında satın almak için bir anlaşma imzaladı.

BTG Pactual, 2 Ekim’de duyurduğu bu satın almanın, bankanın dijital genişleme stratejisinin bir parçası olduğunu ve daha fazla yatırım fırsatı sunduğunu belirtti.

BTG’nin dijital platform ortağı Marcelo Flora, “Orama müşterilerinin BTG platformunun tamamına erişmesini sağlayacak olan bu satın almaktan çok heyecanlıyız” dedi. Duyuru notlarına göre satın alma işlemi, Brezilya merkez bankası da dahil olmak üzere ilgili düzenleyici onaylara tabi tutulacak.

2011 yılında kurulan Orama’nın yaklaşık 18 milyar reali (3,6 milyar dolar) değerinde varlıkları ve yaklaşık 360.000 müşterisi olduğu bildirilmektedir. Orama, yatırım fonlarının ve sabit getirili ürünlerin dağıtımına odaklanmanın yanı sıra kripto para birimi yatırımlarını da araştırmaktadır.

Nisan 2022’de, Orama’nın varlık yönetimi bölümü olan Orama Singular, dijital varlıklara odaklanan ve aktif olarak yönetilen bir fon olan Block3’ü başlatmıştır. Block3 fonu, kripto para birimi endüstrisinde çoklu pazar yatırımı fırsatları sunmakta ve Bitcoin dahil çeşitli kripto varlıklarına erişim sağlamaktadır. Bloomberg verilerine göre, Orama’nın dijital varlık fonu, geçen yıl başarılı bir performans sergileyerek Ekim 2022’deki 90,5 realden (17,9 $) %30’dan fazla bir artışla Eylül 2023’te 118,8 reale (23,5 $) yükselmiştir. BTG Pactual’ın Orama’yı satın almasının bankada kripto ile ilgili yeni ürünlerin geliştirilip geliştirilmeyeceği henüz net değildir. BTG Pactual, Cointelegraph’ın satın almayla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

BTG Pactual, Bitcoin dostu Orama’yı satın almanın yanı sıra son yıllarda kripto ile ilgili girişimlere aktif bir şekilde katılmıştır. Nisan 2023’te banka, bankanın saklama hizmetlerini kullanarak ABD dolarına 1:1 oranında sabitlenmiş yeni bir stablecoin olan BTG Dol’u piyasaya sürme planlarını duyurmuştur.

AM Best reafirma rating do BTG Re e perspectiva é estável