İsviçre Kripto Parayı Mercek Altına Alıyor

İsviçre kripto para projesi hamlelerini mercek altına aldığını açıkladı. Açıklama İsviçre Federal Meclisinden geldi.

İsviçre Federal Meclisinden yapılan açıklamada, stabil kripto para projelerinin mercek altına alınacağı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada; kripto para sektöründe son dönemde yaşanan gelişmeler konusunda meclisin bilgilendirildiği ifade edilerek Blockchain ve DLT gibi yeni teknolojilerin kullanılma noktasında araştırmaların devam ettiği belirtildi.

Meclis yetkilileri kripto paranın faydalarına inandıklarını belirtirken aynı zamanda sektörün risklerine ve yaşanacak olası sorunlara dikkat ettiklerini dile getirdi. Meclisten yapılan açıklamada; “ Federal Meclis, stabilize politikalardan yana olup uluslararası hükümetler ile işbirliği ve ortak çalışma içindedir. Merkez Bankaları ile koordineli çalışma bizim için çok önemli olup kripto para hususundaki sorunlar birlikte çalışma ile çözülebilmektedir” denildi.

Son günlerde kripto para sektöründe yaşanan gelişmeler ve olumsuzlukların çözülmesini gündemine alan İsviçre Federal Meclisinin yaklaşımı global çapta olup ülkelerle birlikte ve Merkez Bankaları ile koordineli çalışmak.

Blockchain ve yeni teknolojilerin kullanım alanı ve altyapısının araştırılmasına devam eden Federal Meclisin başta kendi ülkeleri olmak üzere küresel ölçekte sektörde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek ve ortadan kaldırmak.

Federal Meclisin bu çıkışı uzmanlara göre kendi ülkesinde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek. Dünya ile entegreli çalışarak sorunu çözmek isteyen Meclise göre Kripto Vadisinde faaliyet gösteren kripto para girişimcilerinin ve yatırımcılarının zarara uğramadan faaliyetlerini yürütmesi.  Çünkü küresel piyasada işlem gören kripto paranın güvenlik tedbirlerinin sadece İsviçre’de değil, tüm dünya ülkelerinde alınmasıyla sektörün sorununun çözülebileceği düşüncesi hakim.

Meclisin bu kararında geçmiş yıllarda yaşanan siber saldırılar nedeniyle hackerler tarafından çalınan kripto paralar, sektörde yaşanan kayıp ve para birimlerinin değerlerinin çok çok altına düşmesinin etkili olduğu öngörülüyor.

Kripto para sektörüne olumlu yaklaşan İsviçre’nin Zug şehrinde bir çok kripto para girişiminin yer aldığı Kripto Vadisi bulunuyor.