Morgan Stanley: Yapay Zeka Trendi Hızlanıyor!

Morgan Stanley adlı büyük ölçekli banka, yapay zeka trendinin hız kazandığını duyurdu. Banka, çeşitli şirketlerin bu yılın ilk yarısında yaklaşık %15’inin makine öğrenimi uygulayarak maliyet analizi gerçekleştirdiğini belirtti. Morgan Stanley tarafından sunulan bir yapay zeka raporu, ilk yarı bilanço sezonunda yapay zeka konusunda tartışmaların arttığını gösterdi. Şirketlerin %15’inin gelir ve maliyet ölçümleri için makine öğrenimini kullanmaya başladığı ifade edildi.

Banka, toplamda 316 nitelikli şirketin yapay zekayı ele aldığını bildirdi. Bu şirketlerden 106’sının, yapay zekanın iş gelişimine katkı sağladığı görüşünü bildirdi. Analistler, Edward Stanley liderliğinde, ABD’nin yapay zeka yarışında büyük bir rol oynadığına dikkat çekti. Morgan Stanley’nin analizi, 1 Temmuz’dan itibaren 10 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olan küresel şirketlerin sonuçlarını içeriyordu.

Bir süre önce Goldman Sachs da yapay zeka ile ilgili bir rapor yayınlamıştı. Banka, küresel yapay zeka yatırımlarının 2025’e kadar 200 milyar dolara ulaşabileceğini öngördü. Ayrıca, yapay zeka yatırımlarının ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sının (%2,5 ile %4’ü arasında) bir kısmını oluşturabileceği belirtildi.

morgan stanley cephesinden yil sonu dolar tahmini aciklamasi