FTX eski yöneticisi Ryan Salame Yeminli İfade Vermeyi Reddetti!

Kripto para platformu FTX’in eski eş başkanı Ryan Salame, ifade vermeyi reddediyor ve mahkemeye çağrıldığında kendi kendini suçlamama hakkını kullanacağını açıkladı. Salame, federal kampanya finansman yasalarını ihlal ederek Cumhuriyetçi kampanyalara 24 milyon dolardan fazla bağış yaptığı iddialarıyla karşı karşıya.

Savcılar, kripto platformu FTX’in eski yöneticisi Sam Bankman-Fried’in siyasi bağışlarla 100 milyon dolar kazandığını ve bu yolla elde ettiği geliri aklamayı amaçladığını iddia ediyor. Ryan Salame’in ifade vermek istemediği belirtildi ve mahkemeye çağrılırsa Beşinci Değişiklik hakkını kullanacağı ifade edildi.

Kripto araştırmacısı ve yazılım mühendisi Molly White, sosyal medyada Sam Bankman-Fried’in ceza davasına ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Bankman-Fried’in iddianamesinde, siyasi bağışlara karıştığı söylenen kişilerin isimleri verilmemişti; ancak Federal Seçim Komisyonu verilerine göre bu kişilerin Nishad Singh ve Ryan Salame olduğu belirtiliyor. Singh, dolandırıcılık ve kampanya finansmanı ihlali suçlamalarını kabul etmişti.

Bloomberg’e göre Salame, federal kampanya finans yasalarını ihlal ederek Cumhuriyetçi kampanyalara 24 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğu ve Sam Bankman-Fried için “saman bağışçısı” olduğu iddialarıyla karşı karşıya.

Savcılar, Salame’in Bankman-Fried ile yaptığı anlaşmayı kanıt olarak sunmak istedikleri mesajları kullanmayı planlıyor. Salame, Bankman-Fried’in parayı Cumhuriyetçi tarafı desteklemek için kullanacağını ifade etmişti. Bu bağışlar, mali kampanyaların siyasi nüfuz kazanmasını amaçlamıştı.

Salame, 2021’de Bankman-Fried’in Demokrat ve Cumhuriyetçi adaylara bağış yapmak istediğini ifade etti. Savcılara göre, Bankman-Fried 2022 ABD ara seçimleri öncesinde 100 milyon dolarlık siyasi bağış yaparak kripto düzenlemelerini etkilemeyi ve gelirlerini aklamayı hedefliyordu. 9 Ağustos’ta Salame, FTX’in iflas etmesi ve dolandırıcılık suçlamalarıyla ilgili görüşmelerde bulunuyordu. Diğer eski üst düzey yöneticiler suçlamaları kabul etmiş ve hükümete yardım etmeyi kabul etmişlerdi.