“Özbekistan İki Bankaya Kripto Kart Çıkarma İzni Verdi”

Özbekistan’daki iki özel banka olan Kapital Bank ve Ravnaq Bank, kripto düzenlemeleri kapsamında Ulusal Perspektif Projeleri Ajansı’ndan (NAPP) onay alarak dijital sanal alana adım attılar. Bu bankalar, Mastercard tarafından desteklenen plastik kripto kartları çıkaracaklar.

14 Ağustos tarihinde NAPP, Ravnaq Bank’ın pilot çalışmasının onaylandığını duyurdu. Daha önce, Mayıs 2023’te Ajans, Kapital Bank’ın da kripto kartı çıkaracağını doğrulamıştı.

Açıklamaya göre, UzNEX adını taşıyan kripto kartıyla bir banka hesabını kripto borsalarına ve otomatik değişim mekanizmalarına entegre edebilecekler. Bu kripto kartı, dünyanın önde gelen ödeme sistemlerinden biri olan Mastercard tarafından desteklenecek.

Her iki bankanın kripto kartlarının nihai müşteri sunum tarihi Aralık 2023 sonu olarak belirlenmiştir. Kapital Bank ve Ravnaq, ulusal dijital sanal alanda kayıtlı üç katılımcıdan ikisi olarak konumlarını sürdürmektedirler. 2023 itibarıyla, Özbekistan hükümeti kripto hizmetlerinin sağlanmasını lisanslı kripto para birimi firmalarıyla sınırlamıştır. İlk lisanslar, Kasım 2022’de yerel kripto firmalarına verilmiştir. Bu öncesinde Özbekistan, lisanssız faaliyet suçlamaları gerekçesiyle Binance, FTX ve Huobi gibi bir dizi büyük uluslararası kripto borsasına erişimi kısıtlamıştır.

Ülkenin kripto düzenlemelerine yönelik yaklaşımı, 2022’de başkanlık kararnamesiyle kurulan NAPP ile birlikte dijital varlık endüstrisinin denetlenmesini amaçlamıştır. Bu kararname ayrıca Özbekistan’daki kripto para madenciliği operasyonlarıyla ilgili detayları da içermekteydi.

Özbekistan, Güneş Enerjisi Kullanarak Bitcoin Madenciliği Yapılmasını  Sağlayacak • Coinkolik