En Güvenli Kripto Para Borsaları Açıklandı

Son dönemlerde bilgisayar korsanlarının saldırılarına uğrayan ve sık sık gündem olan kripto para borsalarının büyük paralar kaybettiği biliniyor. Nasdaq ile otak olan kripto para borsalarından CryptoCompare güvenilir kripto para borsalarını yayınladı.

CryptoCompare’in listesinde bulunan 10 kripto para borsası şöyle;

1- Coinbase (60.30 /AA )

2-Poloniex (59.90 / AA )

3-Bitstamp (59.60 / AA )

4-BitFlayer (57.20 / AA )

5-Liquid (56.30 / AA)

6-itBit (56.0 / AA)

7-Kraken (54.10 / A )

8-Binance (54.0 / A )

9-Gemini  (53.20 / A )

10-Bithumb (53.10 / A )

Kripto para borsaları yeni bir giriyor ve tam sigortalı kripto para borsası dönemi başlıyor.   Yatırımcıların işlem yaparken borsalara güvenmekten başka seçenekleri bulunmuyordu.  Güvenilir büyük borsaların güven vermeleri nedeniyle en çok tercih edilen borsalar arasında olmasıyla sektör arayış içine girdi.

2020 Yılının ilk çeyreğinde dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden “Lloyd’s of London Nebbex protokolünü kullanarak dünyanın en büyük tam sigortalı kripto para (sanal para) borsasını kuracak.  Kurulacak olan yeni tam sigortalı kripto para borsasında 50 kripto para işlem görecek ve takası yapılabilecek.

Sonraki dönemlerde ise sigorta kapsamına uygun olan kripto paralar eklenip işleme dahi edilecek ve işlem gören kripto para adedi çeşitlendirilecek ve yeni eklenen para birimleri ile de takas yapılabilecek.

İşte borsaların yaşadığı en büyük saldırılar;

Mt. Gox  Bitcoin saldırısı nedeniyle kripto para dünyasında  oldukça ünlü. 2014 yılında 500 milyon Dolarlık kayıp yaşanan bu saldırının ardından 3 yıllık sürede Bitcoin yüzde 36’lık değer kaybetti.  Bu saldırıda hackerlerin 850 bin Bitcoin ele geçirdiği anlaşıldı.

Dünyanın en büyük borsalarından CoinCheck ise 2018 yılında güvenlik açığı olduğunu bildirmişti fakat bu açık fark edilene kadar 530 milyon dolar değerinde XEM coin çalınmıştı. 

Kripto para dünyasına en son siber saldırı 7 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı. Dünyanın en büyük borsalarından Binance’ye yapılan siber saldırıda API anahtarı ile kimlik doğrulama kodlarını ele geçiren hackerler çok sayıda kullanıcının verilerini elde ederek Binance’yi 41 milyon Dolar zarara uğrattı.