Sam Bankman-Fried Yasal Savunma İçin Hafta İçi Serbestlik Talep Ediyor

SBF’nin avukatları, müvekkillerinin Brooklyn, New York’taki Metropolitan Gözaltı Merkezi’nde kapalıyken davayla ilgili kapsamlı belgeleri incelemekte güçlük yaşadığını ifade etti. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, federal bir yargıcın görevden alınmasının ardından kefaletle serbest bırakılmasının hemen ardından, savunma ekibiyle işbirliği yapmak üzere haftanın beş gününü cezaevi dışında geçirmek için izin talep ediyor.

Bloomberg’ün aktardığına göre, Cuma günü Yargıç Lewis Kaplan’a gönderilen bir mektuba göre, SBF’nin yasal temsilcileri, müvekkillerinin gözaltı merkezinde olduğu süre boyunca dava belgelerini detaylı bir şekilde incelemekte güçlük çektiklerini ifade etti.

SBF’nin avukatı Christian Everdell, “Daha geçen hafta hükümet, aylar önce üretilmesi gereken bir milyon sayfalık Slack iletişiminin dörtte üçünü sunabildi ve Bay Bankman-Fried’in bu büyük miktardaki belge yığınıyla başa çıkması imkansız” dedi. Everdell, SBF’nin savunma ekibine daha kolay erişim sağlanması ve adliye binasında internet bağlantısı olan bir dizüstü bilgisayar kullanabilmesine izin verilmesinin süreçleri hızlandıracağını belirtti. Ekim ayında başlayacak olan dolandırıcılık davasının bu düzenlemelerin yapılmasının önemi vurgulandı.

SBF, kişisel kullanım için FTX müşteri fonlarından milyarlarca dolarlık yetkisiz erişimi içeren ayrıntılı bir dolandırıcılık planı yapmakla suçlanıyor. SBF, masumiyetini koruyarak suçlamaları reddediyor. Savcılar, Bankman-Fried’in aldığı tavsiyeleri ve bunların kaynaklarını hızla açıklamadığı takdirde, duruşma sırasında bu savunmayı yapmasının engellenmesi gerektiğini iddia ediyor. Savcılar ayrıca, Bankman-Fried’e sabit diskler hakkında bilgi sağlama yeteneği hakkında konuştular. Ancak hapishane sınırlamaları nedeniyle tüm bilgiler bir dizüstü bilgisayarda veya sürücüde saklanamaz. Hapishane yetkilileri, SBF’nin bir dizüstü bilgisayarla erişim talebini reddetti ve Bankman-Fried hala bu talebin sonuçlanmasını bekliyor.

FTX CEO Sam Bankman-Fried isn't who you think he is - CoinGeek