Mehmet Şimşek: Kripto Para Yasası İçin Beklenen Tarih Açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto paralara yönelik yasal düzenlemelerin önümüzdeki ay içerisinde hayata geçirileceğini açıkladı. NTV’nin aktardığı habere göre Bakan Şimşek, ocak ayında kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelerin beklenildiğini belirtti.

Şimşek, önceki açıklamalarında mali suçlarla mücadele konusunun öncelikleri arasında yer aldığını ifade etmiş ve Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından sunulan rapora göre Türkiye’nin 40 FATF standardının 39’uyla uyum içinde olduğunu vurgulamıştı. Bu noktada, kripto varlıklara yönelik yasal düzenleme konusunda son aşamanın ocak ayında tamamlanacağını belirtti.

Bakan Şimşek ayrıca şu konuları da dile getirdi: “Sadece bir adım kaldı. Onu da umarım ocak ayında gerçekleştireceğiz. Kripto varlıklara yönelik yasal düzenleme yeterli olmakla birlikte, gri listeden çıkmak için etkili uygulama gerekiyor. Uygulama noktasında önemli mesafeler kat ettik ve bu ilerlemeleri FATF ile paylaştık. Elbette bu bir karar sürecidir ve bir ülkenin itiraz etmesi durumunda bazı değişiklikler olabiliyor. Ancak Türkiye’nin bu ilerlemesi takdir edilecektir. Gelecek yılın içerisinde Türkiye’nin gri listeden çıkması hedefleniyor.”

Bakan Şimşek’in açıklamaları, ülkenin kripto para düzenlemelerine odaklanarak FATF uyum sürecini güçlendirmeyi amaçladığını ve bu alandaki gelişmelerin izlendiğini gösteriyor.

Mehmet Şimşek Kripto Paralar için "Yasal Değil" İfadesi Kullandı | Paratic