Solana Nisan 2022’den İtibaren İlk Kez 100 Doları Aştı!


Solana, yükseliş trendini sürdürerek Cumartesi günü 100 dolar seviyesini aşarak son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Bitcoin ve Ethereum’un son kazançlarını geride bıraktı. Nisan 2022’den bu yana ilk kez, Cumartesi öğleden sonra 100 doları geçen Solana, SOL tokenini geçen yıla göre %770 artırdığı yükselişini sürdürdü. CoinGecko’dan alınan verilere göre SOL, gün içinde %6 artarak, son birkaç günün altında seyrettiği 100 dolar seviyesinin üzerine çıkarak yaklaşık 103 dolara ulaştı. Bu yükselişle birlikte kripto para, geçtiğimiz hafta XRP’yi geride bırakarak piyasa değeri bakımından beşinci sıraya yerleşmiş ve Perşembe günü Binance Coin’i de geçerek dördüncü sıraya yükselmişti.

Makalenin yazıldığı sırada Solana’nın piyasa değeri 44 milyar dolar civarındaydı. Geçen hafta, Solana blok zincirindeki merkezi olmayan borsaların haftalık işlem hacmi, özellikle BONK ve Dogwifhat gibi popüler meme coin’lerindeki yükseliş etkisiyle Ethereum’daki borsalarınkiyle yarıştı ve bazı noktalarda onları geride bıraktı. Diğer Solana tabanlı token’lar, son günlerde bazı düşüşler yaşamış olmalarına rağmen genel olarak önemli artışlar gösterdi. Örneğin, BONK 15 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,00003416 dolara ulaştı ve sonrasında %45 civarında düşüş yaşadı, ancak geçen ay içinde %347’lik bir artış gösterdi. WIF ise Cuma günü tüm zamanların en yüksek fiyatından neredeyse %28 düşüş yaşadı, ancak bu hafta içinde %294’lük bir artış gösterdi.

Helium’un HNT token’ı son 30 günde %217 artarken, Helium Mobile hizmetinin genişlemesiyle ağın MOBILE token’ı bu ay %1.316 artış kaydetti. Solana, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında son 24 saatte en fazla kazanan kripto oldu ve son günlerdeki %37’lik artışla ilk 100’e de önemli bir ivme kazandırdı. Ethereum ölçeklendirme ağı Optimism’in OP token’ı (%49 artış) ve Near Protokol’ün NEAR token’ı (%47 artış) gibi diğer popüler kripto paralar da bu hafta önemli artışlar gösterdi. Karşılaştırma yaparsak, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi (Bitcoin ve Ethereum), son yedi gün içinde yaklaşık %3’lük bir artış kaydetti.

Solana Kullanıcıları Son 2 Yılın En Düşük Seviyesinde! - Coin Mühendisi