Hong Kong: Asya’nın Kripto Lideri mi?

2019 yılında Çin’in kripto varlıklara yönelik başlattığı savaşın ardından Doğu Asya’da kripto varlıkların hareketliliğinde büyük bir düşüş yaşandı. Ancak Hong Kong’un kripto potansiyeli, Doğu Asya’da kriptonun gücünü artırabilir.

Hong Kong’da yaşanan son gelişmeler, 2019 yılında Çin genelinde uygulanmaya başlanan kripto varlık ticareti yasakları nedeniyle sorunlarla boğuşan Doğu Asya piyasası üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Chainalysis’in 2 Ekim tarihli raporuna göre, Doğu Asya piyasası, Temmuz 2022 ile Haziran 2023 tarihleri arasında global piyasanın yalnızca %8,8’ini oluştururken, dünyanın en büyük beşinci piyasası haline gelebildi. Ancak Chainalysis, Hong Kong’un son hamlelerinin bu durumu değiştirebileceğini öne sürüyor.

Chainalysis verilerine göre, Doğu Asya’nın kripto varlık işlemlerindeki payı, 2019 yılında Çin’deki yasakların ardından %30’un altına düşmüş, 2022’nin ikinci çeyreğinde ise %10’un altına inmiştir. Ancak Chainalysis, Hong Kong’un düşük nüfusa sahip olmasına rağmen, ham işlem hacmi açısından “son derece aktif bir kripto varlık pazarı” olduğunu belirtmektedir.

Hong Kong, Temmuz 2022 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Çin’deki 86,4 milyar dolarlık işleme karşı 64 milyar dolarlık kripto varlık işlemi gerçekleştirmiştir.

Hong Kong merkezli borsa dışı dijital varlık danışmanlık şirketi Crypto HK’dan Merton Lam, kripto varlıklarının artık birçok bankanın, özel sermayeli şirketin ve yüksek gelirli bireylerin yatırım portföyünde temel bir öge haline geldiğini belirtiyor. Ayrıca, Çin devletine ait işletmelerin de kripto para odaklı yatırım fonları başlattığını belirtiyor.

Ancak dijital varlık platformu OSL Digital Securities’den Dave Chapman, Doğu Asya’da dijital varlıkların “ortadan kaybolmadığını” ancak Hong Kong’un kripto varlık hırsının Çin’in kripto varlık alanını tamamen benimsediği anlamına gelmediğini belirtiyor.

Cointelegraph’a konuşan Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen, Hong Kong’un Çin’de kripto varlıkların daha geniş çapta benimsenmesi için bir “deneme tahtası” olarak hizmet edeceğini söylüyor. Hong Kong’un, diğer ülkelerin henüz yatırım yapmadığı bir alana yatırım yaparak büyük bir rol oynadığını belirten Thielen, ayrıca kripto varlık yönetimi endüstrisinin çekimini artırmak için gerçek bir ilgi olduğunu vurguluyor.

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor? Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Neden  Yükseliyor?