Galaxy Bitcoin ETF’sinde Değişiklik Yaptı!


Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO), Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile devam eden ince detayları çözmeye yönelik görüşmeler sürerken değişikliğe uğradı.

Özellikle, ETF ihraççıları bitcoin veya diğer varlıklar için hisse teklif ederek aynı yapıyı sürdürmek istiyor. Ancak SEC, alım-satım işlemlerinin nakit üzerinden yapılmasını tercih ediyor.

Değiştirilen Invesco Galaxy ETF dosyasında, “Tröst, başlangıçta nakit olarak yaratma ve geri satın alma işlemleri beklemekte olup, ancak gelecekte vakıf, ayni olarak gerçekleşmesine izin verebilir veya gerektirebilir” ifadelerine yer verildi. Önceki başvuruda ise “Tröst, Hisselerini ihraç ettiğinde veya geri aldığında, bunu yalnızca her birine atfedilebilen bitcoin miktarına dayalı olarak 5.000 Hisseden oluşan bloklar halinde (‘Yaratılış Sepeti’) ayni işlemlerle yapacaktır.” ifadeleri bulunuyordu.

BlackRock, ayni ve nakit geri ödeme seçeneklerini korumaya çalışırken, Bitwise pes etti ve şimdi Galaxy de benzer bir adım attı.

Valkyrie Baş Yatırım Sorumlusu Steven McClurg, “SEC ile yapı konusunda detaylı görüşmeler yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Valkyrie henüz başvurusunu değiştirmedi, ancak BlackRock ve Fidelity geçen hafta SEC ile yapılan görüşmelerin ardından değişiklik yaptı. Grayscale ve Franklin de aynı süreci yaşadı.

Bu, henüz karar verilmesi gereken son aşama; başvuru sahiplerinin SEC’e karşı tutumlarının ne kadar esnek olduğuna bağlı olarak durum şekilleniyor gibi görünüyor.

Özellikle SEC, komisyoncu-satıcıların bitcoin işlemlerini istemiyor, bu nedenle Galaxy gibi diğer firmalar, SEC’in bu yönde isteğini desteklediklerini belirtiyorlar.

Y kuşağı, bir malın stoklara ilk kez sunulma sürecini detaylı bir şekilde inceliyor. Ancak bireysel önyargıların sürece müdahale etmemesini sağlayacak mekanizmaların yetersiz olduğu açık bir şekilde görünüyor.

SEC, 100 trilyon dolarlık menkul kıymet piyasasını yönetiyor. Kurumun tarafsızlığı ve güvenilirliği yeniden tesis etmesi önemli, çünkü SEC’in ekonomik konularda bile başkandan daha fazla yetkiye sahip olabildiği durumlar olabiliyor.

SEC başkanı Gary Gensler, “SEC, otoritelerimize ve mahkemelerin otoritelerimizi nasıl yorumladığına göre işleri yürütüyor.” açıklamasında bulundu. Ancak bazıları, başvuru sahiplerinin veya piyasanın isteklerinden daha kötü bir yapıyı benimseyerek mahkeme kararının ruhunu tam olarak yansıtmadıklarını öne sürüyorlar.

Ancak şimdiye kadar öğrendiğimiz talimatlar, SEC’in daha fazla seçenek (nakit ödeme dahil) sunmasıyla birlikte, çoğu kişinin nihai kararda %90 onay şansına sahip olduğu son iki haftaya işaret ediyor.

“Gerçek alıcıların geldiğini görüyoruz. Hızlı para kazanmayan, uzun vadeli yatırım yapan, bu fikre inanan insanlar var ve bunlar sıradan bireyler değil.” şeklinde konuşan Galaxy Digital’in küresel ticaret sorumlusu Jason Urban, bu durumun cesaret verici olduğunu vurguladı.

Galaxy Digital CEO'sundan Bitcoin ETF Yorumu: 2024 Yılında Kurumsal  Yatırımlara Hazır Olun › COINTURK