ABD’de Faiz Oranları Sabit Bitcoin ve Ethereum’da Yükseliş!

Bitcoin ve Ethereum, Federal Reserve’in faiz oranlarını değiştirmeme kararıyla birlikte zorlu birkaç günün ardından toparlanıyor. Dün sabah başladıktan sonra Salı gününe göre yaklaşık %10 daha düşük bir toparlanma yaşayan Bitcoin ve Ethereum’un fiyatları, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin için 57.700 dolar civarında seyrediyor. Ethereum ise CoinGecko verilerine göre son 24 saatte %2,3 oranında artış gösterdikten sonra 3.000 doların biraz altında işlem görüyor.

Ancak, piyasada hala hasar gözlemleniyor. CoinGlass’a göre, son 24 saatte 193 milyon dolar değerinde kripto vadeli işlem sözleşmesi daha tasfiye edildi, bu da bu hafta başında yaşanan 300 milyon dolarlık tasfiyelere ek olarak gelmiş oldu.

Ekonomist ve tüccar Alex Krüger, bu döngünün tüccarlar için farklı hissettirdiğini ve bunun, bu yılın Ocak ayında işlem görmeye başlayan spot Bitcoin ETF’lerine olan ilgiden kaynaklandığını belirtti. Twitter’da yaptığı açıklamada, “Kriptoya neredeyse hiç yeni perakende gelmiyor” ifadesini kullandı ve çoğunlukla ETF alıcıları ile önceki döngü katılımcılarının risk eğrisinin dışına çıktığını belirtti.

Analistler, kripto fiyatlarının düşmesini genellikle ABD Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin faiz oranlarını değiştirmeyeceğine dair piyasada hakim olan korkuya bağlıyorlar. Ancak Fed’in faiz oranlarını değiştirmeme kararı, kripto varlıklarının yatay seyretmesine yol açtı. Başkan Joe Biden bile Fed’in faiz oranlarını düşüreceği konusunda iyimser olduğunu belirtti, ancak Mart ayı enflasyon raporunun beklentilerin üzerinde olmasına rağmen, bu beklentinin gerçekleşmesinin biraz gecikebileceğini ifade etti.

Harga Kripto Hari Ini 28 Februari 2024: Bitcoin dan Ethereum Masih Perkasa  - Crypto Liputan6.com