Grayscale Bitcoin Fonu İlk Gerçekleşmeyi Gördü!


Grayscale Yatırımlarının GBTC’si, Ocak ayında Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana 17,5 milyar doları aşan çıkışların ardından ilk kez günlük giriş gördü. Grayscale Yatırımları, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) için ilk net pozitif giriş gününü yaşadı. Bu durum, Ocak ayında Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesinden bu yana yaklaşık dört ay süren sürekli çıkışların ardından gerçekleşti.

Farside verilerine göre, Grayscale’in GBTC’si, 11 Ocak’ta 11 spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 17,5 milyar dolar çıkış kaydettikten sonra 3 Mayıs’ta 63 milyon dolarlık bir giriş kaydetti. Franklin Templeton’ın Bitcoin ETF’si (EZBC), 60,9 milyon dolarlık girişiyle şimdiye kadar en yüksek girişi gören diğer fonlardan biri oldu.

Aynı gün Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), 102,6 milyon dolarlık girişle öne çıkarken, onu 33,5 milyon dolarla Bitwise Bitcoin Fund (BITB) ve 33,2 milyon dolarla Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO) izledi. Kripto topluluğu, fonlardaki bu dönüşün Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyebileceğini tartışıyor.

Kripto yatırımcısı DivXman, takipçilerine GBTC’nin tüm spot Bitcoin ETF’lerindeki satış baskısının “birincil kaynağı” olduğunu belirtirken, ancak “gelgitlerin” dönüşte olabileceğini ifade etti. Jelle, aynı gün 80.300 takipçisine Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerlediğini öngördü.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte yüzde 4,91 artarak yayın sırasında 62.840 dolara yükseldi. Grayscale’in GBTC’sinin piyasaya sürülmesinden bu yana devam eden çıkışlarında çeşitli faktörler etkili oldu. Bunlardan biri, GBTC’nin diğer mevcut ETF’lere kıyasla yüksek ücretleridir. GBTC’nin ücreti yüzde 1,5 olarak belirlenirken, diğer ETF’lerin ücretlerinin tümü yüzde 1’in altındadır.

En ucuz ücret şu anda yüzde 0,19 ile Franklin Templeton’a aittir. Bir diğer önemli etken ise iflas eden kripto firmaları FTX ve Genesis’in alacaklılara geri ödeme yapmak amacıyla büyük miktarlarda GBTC hissesi satmasıdır. Örneğin, 6 Nisan’da Cointelegraph, Genesis’in 32.041 Bitcoin satın almak için yaklaşık 36 milyon GBTC hissesini 2,1 milyar dolara sattığını rapor etmişti.

Grayscale revealed as second-largest Bitcoin holder despite confidentiality  efforts: Arkham Intelligence