Ethereum: Dencun Yükseltmesi İlerliyor!


Üç Ethereum test ağının ikisinde, “proto-danksharding” özelliğinin etkinleştirilmesiyle Dencun yükseltmesine son adımlar atıldı.

Çoklu Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP) yükseltmesi, Sepolia test ağında başarıyla gerçekleştirilirken, Ethereum ekosisteminde Dencun yükseltmesinin kademeli olarak kullanıma sunulma planı sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

Dencun yükseltmesi, 17 Ocak’ta Goerli test ağında etkinleştirilmişti. Ancak, Katman-2 işlem ücretlerini düşürecek olan proto-danksharding’e ek olarak, EIP-4844 gibi birkaç yeni EIP tanıtıldı.

Ethereum eğitimcisi Anthony Sassano, Goerli test ağında yaşanan dört saatlik gecikmenin aksine, 30 Ocak’ta Sepolia test ağında yükseltmenin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti. Galaxy Digital araştırmacısı Christine Kim ise Dencun’un ana ağ aktivasyonu olasılığının arttığını ancak Ethereum’un Holesky test ağında da sorunsuz etkinleştirilmesine bağlı olduğunu öne sürdü; Holesky test ağında yükseltme 7 Şubat’ta planlanmış durumda.

Ethereum Foundation DevOps üyesi Parithosh Jayanthi de Sepolia test ağında Dencun yükseltmesinin sorunsuz bir şekilde etkinleştirildiğini vurguladı. Dencun yükseltmesi, Ethereum konsensüs ve uygulama katmanlarında önemli değişikliklere neden olacak.

Dencun, Ethereum ekosistemindeki Katman-2 ölçeklendirme protokollerindeki ücretleri önemli ölçüde düşürecek. Proto-danksharding, işlemleri ve verileri zincir dışında toplayan ve Ethereum blokzincirine hesaplama kanıtı gönderen rollupların maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

EIP-4844, bloklara gönderilebilen ve eklenebilen veri bloblarının varlığını mümkün kılacak. Bloblarda depolanan verilere Ethereum Sanal Makinesi tarafından erişilemeyecek ve belirli bir süre sonra silinecek. Bu da işlem maliyetlerinin büyük ölçüde azalmasına neden olacak. Ölçeklendirme protokollerinin Ethereum ekosisteminde giderek daha önemli hale gelmesiyle birlikte, EIP-4844’ten en çok Katman-2’ler fayda sağlayacak.

Ethereum’un 2022 yılında proof-of-stake mekanizmasına geçmesinin ardından, merkeziyetsiz uygulamalar ile Ethereum tabanlı platformlarda hızlı ve düşük ücretli işlemler sağlamak amacıyla Katman-2 ağlara daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştı. Bu ağların performansı ise maliyetleri düşürmek amacıyla Dencun gibi Katman-1 yükseltmelerine bağlı durumda.

Ethereum'da Yeni Dönem: 'Cancun-Deneb' Yükseltmesi 17 Ocak'ta Test  Aşamasına Giriyor