Grayscale SEC’ten Ethereum ETF Onayı İpuçları Aldı!


Grayscale’in baş hukuk sorumlusu Craig Salm, bir gönderide, “Durum, spot #Bitcoin ETF’leri kadar güçlü” ifadesini kullandı.

Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile başvuru sahipleri arasındaki “angajman eksikliği” konusundaki son görüşmelere rağmen, spot Ether (ETH) borsa yatırım fonlarının Mayıs ayında onaylanacağından emin.

Craig Salm, “Düzenleyicilerden algılanan ilgi eksikliğinin, belirli bir sonucu göstereceğini düşünmüyorum […] Kişisel olarak bundan çekinmiyorum ve ETF’lerin onaylanması gerektiğine inanıyorum” dedi. Salm, 25 Mart’taki bir gönderide, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından önceki aylarda oluşturma ve geri ödeme prosedürleri, nakit ve ayni modeller, varlıkların korunması, kayıpların önlenmesi ve velayet gibi konuları ele aldı.

Ancak, spot Ether ETF’lerini oluşturan ihraççılar arasında staking’in de dahil edilmesi gerektiğini belirterek, SEC ile başvuru sahiplerinin karşılaştırılması gereken ek bir sorun ortaya çıkacak.

Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, SEC’in “katılım eksikliği” konusundaki endişelerini paylaştı ve Mayıs ayında spot Ether için onay şanslarını %25’e düşürdü.

Balchunas, 25 Mart’taki bir gönderide bu durumu “karamsar bir %25” olarak nitelendirdi ve katılım eksikliğinin “ertelemenin” aksine “kasıtlı” göründüğünü ekledi. Ancak Salm, Ether Vadeli İşlemler ETF’lerinin yakın zamanda onaylanmasının ve bu ürünlerin emtia vadeli işlemleri olarak düzenlenmesinin, vadeli işlemler ve spot ürünler arasında yüksek korelasyon olması nedeniyle spot Ether ETF’lerinin güçlü bir konuma getirildiğini belirtti.

Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski komiseri Brian Quintenz de benzer bir sonuca vardı.

BlackRock, VanEck, ARK 21Shares, Fidelity, Invesco Galaxy, Grayscale, Franklin Templeton ve Hashdex gibi şirketler, SEC onayı için yarışan Ether ETF başvuru sahipleri arasında yer alıyor.

SEC’in VanEck’in başvurusu hakkında 23 Mayıs’a kadar karar vermesi gerekiyor ve analistler tüm başvuru sahiplerinin kaderlerini bu tarihte öğreneceğini tahmin ediyor.

Ethereum: Are Institutions falling for ETHE's 34% discount bait?