Goldman Sachs Fed’in 2024’ün 3. Çeyreğinde ilk Faiz İndirimini Bekliyor!

Pazartesi günü Reuters tarafından bildirilen habere göre, önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs, Federal Rezerv’in (Fed) 2024’ün üçüncü çeyreğinde beklenen ilk faiz indirim tahminini önceki tahminlerinden daha erken bir zaman olan dördüncü çeyreğe çekti.

Bu değişiklik, ABD’de beklenen spot ETF (Değiş-Tokuş Fonu) lansmanının yaklaşmasıyla birlikte Bitcoin (BTC) ve geniş kapsamlı kripto piyasasının son haftalarda yükselişe geçmesi, ayrıca Bitcoin madencilik ödülünün yarıya düşürülmesi ve 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş ile birlikte “risk alınmayan” oran olarak bilinen oranın etkisiyle meydana geldi. Fed’in referans faiz oranı şu anda %5,25 ile %5,5 arasında seyrediyor. Ancak, Fed fon vadeli işlemleri yatırımcıları, önümüzdeki yılın sonuna kadar %4 seviyelerine inebileceği öngörülen bir aralık bekliyor.

Faiz oranlarının düşmesi borçlanmayı daha ucuz hale getirirken, ekonomide ve finansal piyasalarda risk alma eğilimini teşvik eder, bu da kripto para birimleri dahil olmak üzere varlık fiyatlarını artırabilir. 2022’de olduğu gibi, oranlar hızla yükseldiğinde ise tam tersi etki gözlemlenebilir.

Fed, Mart 2022’de enflasyonu kontrol altına almak için sıkılaştırma politikalarına başlamış ve faiz oranlarını %0 ile %0,25 aralığına kadar yükseltmişti; en son faiz artışı ise Temmuz ayında gerçekleşmişti. Borçlanma maliyetlerindeki hızlı yükseliş, geçtiğimiz yıl kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli varlıklar üzerinde baskı yaratmıştı.