Almanya Maliye Bakanı: Facebook Avro İle Rekabet Etmemeli

Hatırlıyoruz ki Facebook kısa bir zaman dilimi önce kripto parasını çıkaracağını duyurmuştu. Ayrıca pek çok bilinen isim bu konuda olumsuz yorumlarını iletti. Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz da Facebook’un kripto parası olan Libra için olumsuz görüş bildirenler arasında yer alıyor. Reuters’ün yapmış olduğu habere göre Scholz, regülatörleri sosyal medya devinin Libra projesini detaylı olarak incelemeye davet etti. Scholz, Libra olayında tüketicinin mutlaka korunmasının gerektiğini söylerken avro konusunda da büyük bir tehlike yarattığını gözler önüne seriyor.

Bakan yapmış olduğu açıklamada “Avro avro bölgesinin tek yasal ödeme aracıdır ve öyle olmaya devam ediyor.” Dedi. Scholz’un bu yorumları ile beraber Fransalı mevkidaşı ile aynı doğrultuda diyebiliriz.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nın bağımsız ve egemen bir para birimi olmayacağını söyledi ve bu durumun hiçbir şekilde söz konusu olamacağını aktardı. Scholz’a göre genel olarak erişime açık olan kripto paralar, devletlerin ekonomilerini para politikası yoluyla yönetme imkanlarına sahip olabilir. Para birimi ihracı bir özel şirketin elinde olamaz diyerek, olumsuz yorumunu dile getirdi.