Hindistan’dan Kripto Para Yasağı Gelebilir

Kısa bir zaman önce Hindistan önemli bir isim, elindeki kaynağı göstererek farklı bir bilgi sızdırdı. Sızdırılan bilgiye göre kısa bir zaman sonra Hindistan kendi kripto para birimi olan Rupee harici tüm kripto para birimlerine yasak getirmeyi hedefliyor. “Kripto Paraların Yasaklanması ve Resmi Dijital Paraların Düzenlenmesi” başlıklı olarak ulaşan belgede kripto paralar genel itibari ile; resmi dijital para birimlerine ait olmayan, kriptografik araçlar aracılığı ile üretilen kod, numara olarak geçiyor.

Belge içerisinde yazan en önemli detay ise, devletin üretmekte olduğu Rupee’nin tamamen sınırsız ve özgür olacağı fakat bunun zıttı olarak diğer kripto paraların da yasaklanacağı söyleniyor. Sızan belgede diğer dikkat çeken detay ise Hindistan’da kimsenin kripto para madenciliği yapamayacağı, üretemeyeceği, elinde bulundurup satamayacağı ve transferini dahi yapamayacağı aktarılıyor.

Hatırlıyoruz ki bu ayın başlarında da Hindistan’da kripto paraların alım-satım işlemlerini yasaklayan ve kripto paraları kullananlara 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi konusunda bir yasa tasarısı önerisi sunulmuş fakat bu bilginin henüz doğru olmadığı ortaya çıkmıştı.