Dolandırıcılar Etherium Hard Forku’yla Bilgilerinizi Çalabilir

Etherium ve Etherium Classic ağlarında yapılması beklenen ve artık sayılı günler kalan hard forklar, Koin borsasında gündem yaratmayı başardı. Ayrıca bu hard forklar da illegal hırsızlara yeni bir iş kapısı olanağı sağladı diyebiliriz. Atılan iddialara göre bunların sözde iki hard fork versiyonu, kullanıcıların paralarını ve anahtarlarını çalmayı planlıyor. Etherium Nowa isimli bir fork, Etherium’un yenilik süreci için sadece bir güncelleme olduğunu, Etherıum Classic Vision ise, ETC’nin bir güncellemesi olduğunu iddia ediyor.

Fakat aldığımız kaynak bilgilerine göre Guarda isimli bir firma bazı açıklamalar yaptı. Açıklamaya göre bu forkların ikisi de sahtekarlıktan başka bir şey değil. Hem Ethereum Nowa hem de Ethereum Classic Vision isimli sözde forkların cüzdanlarının dolandırıcılık üzerine olduğunu söyledi. Amaç ilgili sitelere giren ve herhangi bir olaydan haberi olmayan müşterilerin, özel anahtarlarını ve bu sayede ise kripto paralarını tamamen ele geçirmek.

Dolandırıcılar Özel Bilgilerin Peşinde

Ethereum Nowa internet sayfasına giriş yaptığınız zaman, karşınızda ”Wallet” sekmesi beliriyor ve buna giriş yapan kullanıcılar anında tuzağın olduğu bölüme geçiyor. Firefox ve MetaMask uygulamaları bu sahtekarlığın önüne geçmek adına, kullanıcılara bazı duyurularda bulundu. Ethereum Classic Vision ise ilk bakışta tamamen gerçekçi bir görünüm gösteriyor olsa da, Guarda tarafından açıklanan kod analizinde, bu site içerisinde de sizin özel anahtar bilgilerinizin, site sahiplerine gönderildiği bilgisi ortaya atıldı.

Geçtiğimiz aylarda ise Türk Twitter kripto para grupları içerisinde de Ethereum Classic Vision ve Ethereum Nowa ‘sözde’ hard fork’ları hakkında önemli isimlerin paylaşımları dikkat çekmeyi başarmıştı ve bu sebeple konu hakkında son derece dikkatli olup, güvenilmeyen hiçbir internet sayfasına veya uygulamaya özel bilgileriniz ile girmemeniz gerekiyor.