Hindistan’da CBDC Pilotu Genişliyor !

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bu yıl CBDC pilot uygulamasını daha fazla banka ve lokasyonu kapsayacak şekilde genişletmeyi planladığını duyurdu.

RBI’nın yıllık raporunda, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için devam eden pilot uygulamasının daha fazla bölge ve bankayı içereceği belirtildi. Ayrıca banka, dijital para birimine daha fazla kullanım durumu ve özellik eklemeyi hedefliyor. Rapor, RBI’nın CBDC’yi aşamalı olarak tanıttığını ve 1 Kasım 2022 ve 1 Aralık 2022 tarihlerinde toptan ve perakende segmentlerinde dijital rupi için pilot uygulamaların başlatıldığını açıkladı.

Hindistan Merkez Bankası, CBDC projesine başlamadan önce, genel olarak CBDC’ler ve özellikle dijital para biriminin planlanan özellikleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bir kavram notu yayınlamıştı. CBDC pilot projesi, başlangıçta State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank ve IDFC First Bank olmak üzere dört banka ile başlamıştı. Daha sonra Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank ve Kotak Mahindra Bank gibi dört banka daha projeye dahil edildi.

Şu anda Punjab National Bank, Canara Bank, Federal Bank, Axis Bank ve IndusInd Bank gibi beş banka da pilot uygulamaya katılmak üzere süreçte bulunuyor.

CBDC pilot uygulaması ilk olarak Mumbai, Yeni Delhi, Bengaluru ve Bhubaneswar’da başlatıldı. Ancak daha sonra Ahmedabad, Chandigarh, Gangtok, Guwahati, Hyderabad, Indore, Kochi, Lucknow, Patna ve Shimla gibi diğer yerler de listeye eklendi.

Hindistan CBDC'si 2023 yılına kadar elektronik bir cüzdanda yönetilecek