Güney Kore Kamu İhalelerinde Blockhain’i Tercih Ediyor

Güney Kore’nin başkenti olan Seul’da yer alan bir araştırma şirketi, Blockhain teknolojisini araştırmaya başladı. Yerel kaynak olan Newsis’in yapmış olduğu haberin detaylarına göre, ülkenin başkenti olan Seual’da, Yeongdeungpo-gu adlı bölge Blockhain tabanlı yeni bir sistem oluşturmayı düşünüyor. Bölgenin bu sistemi geliştirmesindeki amaç ise, kamu yönetimini şeffaf bir hale getirmek ve işlemlere de buna göre devam etmek.

Yerel İhaleler Takip Edilecek

Bölgedeki ileri gelen yetkililer, bu yıl bölge civarında yapılacak olan ihale tekliflerini bu sistem ile takip etmeyi düşünüyor. Eğer Güney Kore yetkilileri bu bölgede kaliteli bir çalışma sağlar ve başarı yakalarsa, projeyi diğer bölgelere de getirmeyi düşünüyor. Yeongdeungpo-gu bölgesindeki yetkililer aslında geçtiğimiz 2018 yılının yaz aylarında böyle bir sistemi geliştirmek istediklerini duyurmuşlardı. Kamu yetkililerin düşüncelerine göre böyle bir sistemi geliştirmek, kamu ihalelerini takip etmek konusunda oldukça avantaj sağlayacak.

Güney Kore’deki Strateji ve Finans Bakanlığı bu hafta bir duyuru yayınladı ve Blockhain teknolojisiyle ilgili araraştırmalar ve yenilikler sunan şirketlere de vergi indirimi yapabileceklerini söyledi. Güney Kore hükümeti verilecek olan bu vergi indirimi vermesiyle yerel sektörün daha fazla kalkınacağını ileri sürüyor. Buna ek olarak Güney Kore’deki Savunma Tedarik Programı Yönetimi (DAPA) Blockhain teknolojisi için yeni sistemler üzerinde çalıştıklarını ve yakında halka ileteceklerini duyurdu.