Hong Kong’taBitcoin

Kışa bir süre önce Hong Kong’taki suçluların Çin’e iadesi söz konusu olmuştu. Bunu protesto etmek isteyen bir grup insan Hong Kong’taBitcoin’i değerinden daha yüksek rakamlara almaya başladı. Söz konusu durumun Hong Kong’ta bulunan suçluların Çin’e iadesini isteyen yasa tasarısından kaynaklandığı açıklandı. Açıklamaysa göre Hong Kong vatandaşları durumdan hayli endişeli.

Suçluların Çin’e iadesi için hazırlanan yasa tasarısı ile masum insanların da zarar göreceği düşünülüyor. Özellikle de Hong Kong’ta yaşayan insanlar bu durumdan endişelendikleri için Bitcoin alımına hız verdi. Ayrıca yine bir grup insan sokaklara dökülerek yetkilileri protesto etme yoluna gitti. Bitcoin satışının yapılıyor olmasının sebebi ise insanların yatırımları sebebi ile siyasî bir görüş öne sürmek istememeleri.

Hong Kong’ta yapılan Bitcoin satışları piyasanın yaklaşık 290 dolar üzerinde devam ediyor. Satışlar ise Localbitcoins isimli yerli bir yapılanma tarafından sağlanıyor. Ayrıca yerel borsalarda da Bitcoin rakamlarında hızlı bir artış görülüyor. Siyasî anlamda sorun yaşamak istemeyen yatırımcılar birikimlerini coine kaydırmış durumda.