Huobi’nin Komisyon Kazancı Herkesi Şoka Uğrattı

İşlem hacimlerine göre kripto para borsalarına baktığımız zaman en büyük kripto para borsası konumunda ilk sıralarda Binance’nin yer aldığını görebiliyoruz. Fakat Huobi’nin elde etmiş olduğu komisyonlar herkesin şaşırmasına sebep oldu. Hwaseong Jae Kyung ismine sahip olan bir yazılımcı aynı zamanda da kripto para uzmanı olan kişi, küresel kripto para borsasında Huobi’nin sadece 2018 yılı boyunca komisyon ücretlerinde 545 milyar Kore Wonu yani 484 milyon dolar tutarında kazanç elde ettiğini belirtti.

Binance işlem hacmi bakımından kripto para piyasaları arasında ilk sırayı almıştır. Platform almış olduğu komisyonlar ile sadece 464 milyon dolar kazanç sağladı. Kripto para borsaları arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer platform OKEx ise 2018 yılında toplam 240 milyon Dolar gelir elde edebilmiştir. Huobi türev piyasası olan Huobi DM’nin yöneticlerinin SludgeFeed’e aktarmış olduğu verilere baktığımız zaman ise borsanın aldığı komisyonlardan elde etmiş olduğu net gelir doğrulanmaktadır.

Huobi her ne kadar komisyonlardan kazancıyla zirvede bulunuyor olsa da Aralık ayında borsanın ayı piyasasına girmesinden dolayı bazı çalışanlarla yollar ayrıldı. Fakat şirketin yöneticileri bu durumun sadece kötü performans göstermiş olan işçilerle alakalı olduğunu ve şirketle herhangi bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Hatta şirketin içerisinden bazı yetkili isimler devam etmekte olan aktif alanlar için ve diğer planlanmış gelişmeler adına daha fazla kişiye de ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.