Invesco’nun Blockchain ETF’si İşlem Görmeye Başladı

800 milyar dolarlık yatırım yönetim şirketi olan Invesco’nun Blockchain ETF’si bugün itibariyle Londra borsasında işlem görüyor. Kripto para topluluğu ve yatırımcıları uzun zamandır Bitcoin EFT’sinin ne zaman olacağını ve gelen tarihi bekliyordu. Yönetimi altında 800 milyar doları geçen varlık yönetim şirketi Invesco’nun Blockhain odaklı olan EFT işlemi bu saatlerde Londra piyasalarında işlem görüyor. EFT aynı zamanda sahip olduğu özellikler bakımından, dünyanın en büyük EFT’si olarak nitelendiriliyor.

EFT işlemine dahil olan topluluklar arasında, kripto para madencilik çiplerinin üretimini yapan, dünyanın en kaliteli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing ile regüle edilmiş Bitcoin vadelilerini işleme alan borsa CME Group gibi şirketler de yerini alıyor. 65 baz puanlık yönetim ücretine tabi tutulan ETF’ye Apple, Intel ve AMD gibi şirketlerin de ismi yazıldı denilebilir.

ETF’nin yatırım alacağı şirketlerin Alan Howard ile desteklenmekte olan, alanında son derece uzman olarak görülen Elwood Asset Management’ın geliştirdiği bir puanlama sistemine dayalı olarak gerçekleştiği söyleniyor. Çoğu az miktarda olsa da, piyasada farklı EFT’lerde son zamanlarda gündeme geldi.