Vitalik Buterin Ethereum Tabanlı Kripto Projesine Yatırım Yapıyor!

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin dahil olmak üzere birçok isim, gizlilik protokolü Nocturne Labs’e milyonlarca dolarlık yatırım yaptı.

Ethereum tabanlı gizlilik protokolü Nocturne Labs, 25 Ekim’de yaptığı açıklamada, Vitalik Buterin, Bain Capital Crypto, Polychain Capital, Robot Ventures ve diğer birçok yatırımcıdan 6 milyon dolar değerinde tohum yatırım (seed funding) topladı.

Nocturne Labs CEO’su Luke Tchang, bu yatırım turunun bir token dayanaklı öz sermaye turu olduğunu belirtirken, şirketin değerlemesi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD merkezli Nocturne, kullanıcıların Ethereum ekosistemi içinde anonim olarak işlem yapmasını amaçlamaktadır. Proje başarılı olursa, Nocturne Labs, sıfır bilgi (zero knowledge) teknolojisi kullanarak Ethereum için özel hesap (private accounts) işlemlerini etkin hale getirecektir.

CEO Tchang, projenin Ethereum ekosistemine sağlayacağı anonimliği şu şekilde açıklamıştı:

“Kullanıcılar, Nocturne içinde ‘dahili’ hesaplara sahip olacaklar ve bu hesaplardan fon alıp-satma işlemleri anonim bir şekilde gerçekleşecek (hepsi aynı adrese bağlı olmayacak).”

Tchang, Nocturne tarafından sunulan gizlilik protokolünün, Ethereum gizlilik mikserlerinin hem ABD’deki kurumlar hem de küresel yaptırımlar tarafından hedef alındığını göz önüne alarak, düzenlemelere daha uyumlu olduğunu öne sürdü.

CEO, Nocturne’nin sunacağı hizmetin normal bir Ethereum hesabı gibi çalışacağını ancak sıfır bilgi teknolojisi sayesinde gizliliği sağlayan bir yapısı olacağını ifade etti:

“Eğer normal bir Ethereum hesabı gibi hissettiren, ancak varlık ve işlem gizliliği sunan bir platforma sahipseniz, daha geniş bir kabul görmesi olasılığı daha yüksektir.”

Son dönemde Tornado Cash gibi Ethereum gizlilik protokolleri, ABD Hazine Bakanlığı’nın (DOJ) bir icra kurumu olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırımlara tabi tutulmuştu. ABD, kısa bir süre önce terör örgütlerinin kripto paralar aracılığıyla bağış topladığını dile getirerek, “kripto para mikserlerini” birincil kara para aklama sorunu olarak belirtmişti.

Vitalik Buterin Kimdir? - ICRYPEX