Kripto Para Hırsızlığı Devam Ediyor: Yaklaşık 17,000 Cüzdan Boşaltıldı

Bir blockchain analiz kurumu olarak müşterilerine hizmet vermeye devam eden ve bu noktada öncü kurumlar arasında yer alan Elementus’un yayınlamış olduğu rapora göre, Yeni Zelanda merkezli olan ve hack sorunlarından dolayı birçok problem yaşayan Cryptopia, 29 Ocak sabah saatlerinde tekrar hack problemi yaşadı ve bu sorun bütün gün boyunca devam etti.

Alınmış olan bilgilere göre 17 bin cüzdandan hiçbir dayanak olmaksızın para çekildi. Meydana gelen saldırıdan dolayı borsanın 1,675 civarında ETH kaybettiği ve kaybedilen bu ETH’lerin değerinin yaklaşık olarak 180 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Yayımlanmış olan rapora göre yapılan önceki saldırıdan etkilenmiş olan toplam 5,240 cüzdan bu saldırıdan da etkilendi. Bu şekilde kripto para cüzdan sahipleri durumdan pekte etkilenmiş sayılmaz.

Raporda yer alan bilgiler incelendiği zaman Ethereum cüzdanlarının sahip olduğu özel anahtarların üzerinde bir kontrolün bulunup bulunmadığı belirsizdir. Fakat bütün kontrollerin de saldırganlara ait olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda borsa kullanıcılarının da yapılan saldırılarak rağmen hesaplara giriş çıkış yaptığı belirtildi. Elementus yapmış olduğu açıklamasında hackerların yakalanana kadar borsadaki bütün kontrollerin onlara ait olduğunu belirtti.

Bir önceki saldırıda ise 76 bin farklı ETH cüzdanında yaklaşık şekilde 16 milyon dolar değere sahip olan ERC20 ve ETH çalındığı bilgisi verilmişti. Gerçekleşen bu hack olayında yüksek miktarlarda kripto para çalındı.