Kurucumuz Öldü Dendi ve Kripto Para Borsası Kapandı

Kanada merkezli olarak çalışmakta olan QuadrigaCX, internet sitesinde dün yayınlanan bir açıklamaya göre, güncelleme dolayından kapalı. Kanada Ticaret Bankası ile yasal sıkıntılar yaşayan borsaya şu saatlerde erişim yapılamıyor. Ayrıca bazı borsa kullanıcıları, Reddit ve Twitter platformlarında aylardır hesaplarına giriş yapamadıklarını ve bununla beraber paralarını da alamadıklarını ileri sürdü. Bir kullanıcı, ‘’Borsayı kapatmadan önce bir bildiri yayınlamanız ve kullanıcılara bildirmeniz gerekmiyor mu?’’ dedi. Reddit’teki bazı kullanıcılar ise borsasın ödeme yapmasının zor olduğu görüşündeler. Bir kullanıcı da ‘’ Uygun bir bankayla anlaşamadıkları için iflas ettiler.’’ Dedi.

2018 Ekim tarihinde, borsa CIBC ile 19.6 milyon dolar değerinde bir değer kaybı yaşadı. The Globe and Mail, daha sonra QuadrigaCX’in CIBC borsa kurucusu olan Jose Reyes’e ve ödeme işlemcisi Costodian Inc.’ye ait beş hesabı dondurmasının devamında Ocak ayından bu yana 16.3 milyon dolarlık parasına erişmekte güçlük yaşadığını söyledi.

CIBC, daha sonra mahkemeye giderek paraları alıkoyması ve Costodian’a mı, borsaya mı yoksa kullanıcılara mı ait olduklarının bilgisini verilmesi talep etti. Ontario Yüksek Mahkemesi ise paraların sahibinin açıkça belirlenmediği için, banka lehine bir karar verdi. CIBC, bunun devamında paraların sahibini belirlemek için Yüksek Mahkeme Saymanı’na göndermek durumunda kaldı.