Facebook’un Kripto Parası Bu Ay Çıkıyor

Cnbc’nin TheInformation’dan verdiği bilgiye göre kripto para projesini Facebook bu ay resmen açıklayacak. Sosyal medya devinin kripto parasını çıkartmasının ardından bu projede çalışan kişilerin maaşlarını çıkartacağı kripto para ile almalarına da olanak tanıyacak. Facebook çıkartacağı bu kripto paranın kontrolünü üçüncü taraflara devretmeyi planlıyor.  Kripto paranın üçüncü tarafı olmak ve ağda işlemleri doğrulayacak node görevi yapmak için 10 milyon dolar ödeme yapmaları gerektiği bildiriliyor.

Facebook tarafından çıkartılacak olan kripto paranın sabit fiyatlı olacağı ve ayrıca kolayca alınıp satılması için Whatsapp, Messenger ve Instagram gibi uygulamalara entegre edilecek. Tasarlanacak ATM gibi makineler ile de alınması ve satılması mümkün olacak.

Kripto paraların daha çok kişi tarafından kullanılmaya başlanması için Facebook’un çıkartacağı kripto paranın katkısının büyük olacağı konusunda ise uzmanlar birleşmekteler. ABD’de yapılan bir araştırmada da hayatında hiç kripto para almamış kişilerin Facebook’un çıkartacağı parayı almayı düşünebileceğini belirttiği görülmüştü. Bu sayede de amaçlanan dünya genelinde kripto paraların günlük kullanımda kullanılması gerçekleşmesi için önemli bir adım atılmış olacak.

.