İran, Ulusal Kripto Parasını Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Yerel haber organı olarak tanıdığımız Mehr Haber Ajansı’nın yaptığı haberin detaylarına göre İran Ticaret Odası’ndan bir yetkili, ülkenin yakında altın ile desteklenen kripto parasını halka sunacağını aktardı. Ayrıca bilişim şirketi olan FANAP’ın CEO’su olan Shahab Javanmardi, kripto paranın İran Merkez Bankası ile ülkedeki özel bilişim şirketleri konsorsiyumu arasında yapılan bir anlaşmayla çıkarılacağını ileri sürüyor.

Javanmardi, “İran’ın kripto parası, altın ile tamamen desteklenmiş olacak ve işlevi yabancı rakiplerine benzer bir şekilde devam edecek. Bununla beraber İranlı bankaların dondurmuş olduğu kaynaklar da verim kazanmış olacak dedi. Yetkili, hükümeti aynı zamanda kripto para madenciliği konusunda da teşvik etmeye çağırdı. İran’da son zamanlarda kripto para madenciliğine yönelik sıkı önlemler bulunuyor.

İran ve ABD arasında artmakta olan alevli gerilim, ülkenin ekonomik sorunlarına da hız kazandırıyor. Geçtiğimiz Haziran ayının ortalarında İran Merkez Bankası başkanı, İran Riyali’nin ABD dolarına karşı zayıf kaldığı nedeni ile ikincil para piyasası çalışması içerisinde olduklarını söylemişti. Başkan’ın bu açıklamayla kripto paranın habercisi olduğu da anlaşılıyor.