Tether, 5 Milyar Dolarlık USDT Bastı

Gece saatlerinde Tether cephesinde farklı durumlar meydana geldi. Tron blok zincirinde tek seferde yaratılan 5 milyar dolar değerinde USDT, USDT’nin Bitcoin’in fiyatı üzerindeki potansiyel etkisi olduğundan piyasada büyük bir heyecan yaşandı. Tüm yatırımcılar bunun bir hata mı yoksa bilerek mi yapıldığını araştırırken, gerçek kısa bir zaman dilimi içerisinde ortaya çıktı.

Bu devasa basım işlemi USDT ihraççısı olan Tether ve Poloniex’in bir hatası sonucu olduğunu netleşti. Bitfenex ve Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, Omni’den Tron’a yapılan takas işlem isırasında gerçekleşen bir virgül hatası olduğunu söyledi. Doğru miktar 50 milyon olması gerekirken 5 milyar yazılmıştı.

Poloniex’ten gelen ikinci bir açıklamada ise bunun Poloniex’in Tether’in yardımıyla zincir takası devam ederken gerçekleştiği ve kazara yanlış miktarda USDT basıldığı aktarıldı. Hatalı işlemden yaklaşık olarak yarım saatlik bir süreden sonra 500 milyon ve 4.5 milyar dolarlık USDT yakıldı ve sorun ortadan tamamen kalktı. Ayrıca bu durumun nedeni ve sorunun düzeltiğine dair tüm detaylar sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldı.