Bitcoin’de Blok Boyutu, 3 Katına Kadar Çıktı

Cointelegraph’ta yapılan habere göre Blockhain doğrulama platformu olan Veriblock, Bitcoin blok zincirinde yer alan işlemlerin neredeyse yüzde %25’lik bir kısmını oluşturdu. Şirket ayrıca ilerleyen saatlerde bu gelişmeyi sosyal medya hesaplarından da duyurarak işlemleri doğruladı. Açıklamada yer alan 4’te 1 ifadesi ise 68,000 işleme tekabül ediyor.

Veriblock hatırlıyoruz ki geçmiş dönemlerde de yüksek oranlarda Bitcoin trafiği yaratmış ve piyasayı heyecanlandırmıştı. Bununla birlikte çok farklı detaylar da göz önüne çıkıyor. Blockchain’den alınmış olan detaylı istatistikler VeriBlock işlemlerinin Bitcoin blok zincirindeki ortalama blok boyutunda görülmekte olan keskin artışla aynı döneme denk geldiğini gösteriyor.

13 ve 14 Temmuzda Bitcoin’in ortalama blok boyutu yaklaşık 1 MB’den 3.4 MB’e kadar yükselmişti. İlk kez meydana gelen bu artış diğer blok gezginlerinde gösterilmedi. Dolayısıyla gerçek olabileceği gibi Blockhain.com’da yaşanan bir sorundan dolayı da olabilir. Bu arada son verilere bakıldığı zaman doğrulanmamış işlem sayısı 10,000 civarında ve bu endişe edecek durum olmadığını gösteriyor.