Nvidia, İsrail Merkezli Şirketi 6.9 Milyar Dolara Satın Alacak

Dünyanın en büyük yonga üreticisi olarak bilinen Nvidia, yüksek performans içeren yongalar üreten İsrail merkezli olan Mellanox Technologies’i 6.9 milyar dolarlık nakit anlaşmasıyla beraber satın almayı kabul ettiği bilgisi geldi. Nvidia’nın geçtiğimiz günlerde İntel’i geride bırakmasıyla beraber, boş durmamış gibi görünüyor ve 6.9 milyar dolarlık satın alma işleminin, şirketin en büyük satın alma süreci olarak değerlendiriliyor.

Nvidia, Mellanox hisse sahiplerine bunun devamında ek olarak 125 dolar ödeyecek. Bu Cuma günü olacak kapanış fiyatından 14.3’lük bir prim göz önüne çıkıyor. Nvidia’nın kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Jensen Huang, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu değerlendirmede “Yeni nesil veri merkezi ölçekli bilgi işlem çözümlerini meydana getirmek adına Nvidia’nın hızlandırılmış bilgi işlem ve çözümleme platformunu dünyaca ünlü hızlandırılmış ağ platformu ile tek bir çatı altına topladığımız için son derece mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Ayrıca 1 Ekim 2018 tarihinde 290 dolar ile son derece büyük rakamlara ulaşan Nvidia hisseleri, yılın son iki ayındaki sert bir düşüş göstererek 125 dolara kadar geriledi.