Onecoin Kurucu Lideri Tutuklandı: Saadet Zinciri Dolandırıcılığı

Dolandırmış oldukları yatırımcılardan 4 milyar dolar gelir elde ettiği öne sürülen Onecoin kurucusu, geçtiğimiz saatlerde ABD’de tutuklandı. FBI, piramit yöntemi ile milyarlarca dolar dolandırdığı söyleyen Onecoin projesinin lideri tutuklandı. 2014 yılından beri aktif olarak devam eden OneCoin, Bulgaristan’ın başkenti Sofya merkezli olarak çalışıyordu. Proje, üyelerin diğer kripto paralara yönlendirerek ve bunun devamında komisyon elde ettikleri bir piramit ağı şeklinde ilerliyordu. OneCoin’in dünya geneline bakıldığı zaman 3 milyon müşterisi olduğu ortaya çıktı.

Las Vegas’ta yatırımcılar ile yapılan bir toplantıda OneCoin üyelerinin yöneticilere sorduğu soruda coin’leri ne zaman nakit paraya çevireceği üzerine, Ignatov’un “Eğer gerçekten bunun için buradaysanız, hemen burayı terk edin. Çünkü hala projenin asıl amacını anlamadınız.” cevabını verdiği kaydediliyor.

Suçlamalar ile ilgili detaylı bir açıklama yapan Manhattan Savcısı Geoffrey S. Berman şu cümleleri kullandı: “Bu sanıklar, tamamen yalan ve dolandırıcılık temeline dayanan bir proje geliştirdi. Büyük geri dönüşler ve asgari risk faktörünü en aza indirerek bir nevi saadet zinciri kurdular. Sanıklar zenginleştiği sürece, yatırımcılar sürekli mağdur oldu.”