Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ortak Kripto Para Girişimi

Birleşik Arap Emirlikleri resmi haber ajansı olan Emirate News Agency portalı tarafından yayımlanmış olan haberlere göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, ortaklaşa bir kripto para birimi çıkarabilmek için çalışmalara başladığı belirtildi. Yayımlanmış olan haberlerin detaylarına göre ise Emirate – Suudi koordinasyon konseyi icra kurulu bu projenin adı Azim Stratejisi olduğunu açıkladı. Bu projenin detayları görüşülebilmesi için Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dhabi’de her iki ülkeden toplamda 16 kişinin görüşmeyi gerçekleştirdiği ve detayların konuşulduğu belirtildi.

Azim stratejisinin detaylarına baktığımız zaman strateji detaylarında finansal farkındalık, sivil havacılık, gençlik eğitimi ve sınır ötesinde bir dijital para biriminin geliştirildiği gibi konular bulunmaktadır. Bu tarzda toplamda 7 tane farklı girişimin olduğu söylentilerin arasında bulunmaktadır. Haberde yer alan detaylara baktığımız zaman kripto para, blockchain teknolojilerinden gelen faydaları görebilmek ve sınır ötesindeki ödemelerinde kolaylık sağlanabilmesi adına deneysel olarak bankalar hedef alınacaktır. Ek olarak bu girişim merkezinde bir kripto para biriminin de finansal politikaların üzerinde yer alan etkileri de görüşülecek.

Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankası, 2018 yılı içerisinde Aralık ayında sadece iki ülke arasında kullanılabilecek bir kripto para yaratmayı hedefliyor. Bu yüzden Suudi Arabistan para ajansıyla da gerekli iş birliği çalışmalarının yapılacağının detaylı bilgisi verildi. Ortak kripto para girişiminin ticari faaliyetlerde de kullanılması beklenmektedir.