Tayland: Merkez Bankası, Bitcoin İştiraklerinin Açılmasını Sağlayan Kurumlara İzin Veriyor

Tayland Bankası (BoT), kripto döviz sektörünün en iyi şekilde büyümesi için önemli gelişme yollarını sürdürüyor ve yerel bankaların kripto iştirakleri kurmasına izin vermeye karar verdi.

Tayland Cryptocurrency Yönünde İtiyor

3 Ağustos’ta yerel haber ajansı Blognone tarafından bildirildiği üzere, Tayland’ın yerel olarak kayıtlı bankaları artık dijital varlıklara yatırım yapmak, belirteçler çıkarmak ve kripto anlaşmalarını finanse etmek için müşterilere kripto aracılık hizmetleri sunabilmekte.

Ancak, bankaların kripto para birimleri yoluyla işlemlerini tamamlamaları veya kolaylaştırmaları halen yasak. Ayrıca, bankaların finansal hizmetlerini sunduğu tüm şirketler, Sigortacılık Komisyonu (OIC) ve Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından tescil ve kayıt altına alınmalıdır.

Ayrıca bu iştirakler, finansal sektör dışındaki sektörlerde blockchain teknolojisi ve kripto para kullanan şirketlere hizmet sunma konusunda sınırlıdır. Raporda, belirteç ihraççıları ve finansal varlıkları artıran veya mevcut ekonomik koşulları genişleten dijital varlıklar sayılıyor. Bu gelişme, Tayland hükümetinden ve banka yetkililerinden gelen pek çok tepkiden sonra geliyor.

2018’in başlarında, BoT tüm bankaları ve finans kurumlarını kripto para ticaretine ve yatırımlarına yasakladı. Kripto değişiminin kaydedildiği yasal sürece bakılmaksızın, borsa işlemleri kesinlikle feshedildi.

Dairesel sağlayan ve yatırım ve ticaret kararları kripto para müşterilerine danışmanlık ve kripto şirketlerle işlemler için kredi kartlarının kullanımını yasaklama kaçınmaya bütün bankalar çağırdı. Mayıs 2018 Ancak, yakında Tay SEC gözetiminde iyimserlik için “dijital belirteci” olarak dijital varlık sektörünü ve sınıflandırılmış kripto para döndü.

Kripto Para Birimi Geliştirme Planları

Haziran 2018’de merkez bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) aracılığıyla bankalararası ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için devlet destekli bir kripto para birimi geliştirme planlarını açıkladı. O dönemlerde bankalarda, CBDC’nin daha kısa işlem süreleri, bankacılık işlemlerinde aracıların ortadan kaldırılması nedeniyle ödeme maliyetlerinin düşürülmesi istendi.

Temmuz 2018’de Tayland hükümeti, ICO kurallarını yayınladı ve bu sayede, dünyanın düzenleyen kuruluşlara izin veren ilk büyük yargı yetkisi oldu. Aynı ay, Tayland Bankası Valisi Dr. Veerathai Santiprabob, Tayland’ın ekonomik potansiyelini artırma amaçlı ulusal çabalarının bir parçası olarak Blockchain teknolojisinin kullanımı üzerine Bloomberg ASEAN İş Zirvesi’nde konuşma gerçekleştirdi.