Tether’in İnternet Sitesindeki Açıklamada Değişim

Kripto para piyasasına 2018 yılında giriş yapan ve o zamandan beri durgunluğunu koruyan Tether, büyük sessizliği 14 Mart tarihinde bozdu. Toplam piyasaya hacmine bakıldığı zaman en büyük stabil olarak duran koin gözüken Tether, ABD doları endeksli olarak bilinen kripto paralar arasında yer alıyor. Yani teknik olarak incelendiği zaman işlemde oan her bir USDT için, Tether’in ilgili bir banka üzerinde ona denk gelen 1 ABD doları tutması gerekiyor.

Fakat tartışma konusu olan Tether projesi, geçtiğimiz günler içerisinde kendi resmi internet sitesi üzerinde yaptığı bir açıklamanın detaylarına bakıldığı zaman, bundan sonra her bir USDT için banka kasalarında 1 ABD doları tutmak zorunda olmadığı ve ”zaman zaman” 3. partilere aktardığı borçların ve diğer varlıkların da USDT endeksi olarak ibraz etme hakkına sahip olduklarını da söyledi ve böylece büyük bir yankı uyandırdı.

2018 yılına özellikle iddia ettiği kadar fazla Dolar tutmamasıyla dikkat çeken ve daha sonra birçok stabil koinlerin piyasaya sürülmesine neden olan Tether, bu hamle ile beraber büyük kayıplar yaşayabilir. Şirket 2018 yılının ilk çeyreğinde denetim altına girmiş ve ancak denetimi yapan firma sadece Tether’in tüm kurallara uyduğunu ve söylediği kadar dolar sakladığını da aktarmıştı.