Vladimir Putin’den Kripto Paralar İçin Yeni Bir Bildiri

Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin, hükümete kripto paralar ile ilgili olan düzenlemeleri 1 Temmuz 2019 tarihine kadar uygulama bildirisi yayınladı. Hükümetin dijital varlıklar endüstrisine yönelik olarak yasal düzenlemeleri kabul etmesi için yeni bir son tarih belirledi. Konuyla alakalı olan açıklama Rusya Devlet başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden duyuruldu. Belgeye göre uygulama emri 1 Temmuz 2019’a kadar olacak.

Vladimir Putin bu gelişmelerden önce biliyoruz ki geçen sene Temmuz ayına kadar Bitcoin ve diğer kripto paralara ek olarak ICO’lar ile madencilik konusunda yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini aktarmıştı. Rusya Parlamentosu, Mayıs ayında ilk okuma aşamasında tasarıyı onayladı. Ayrıca yakın bir zaman önce Rambler, Devlet Duması’nın Mart ayında yeni kripto paralar üzerindeki düzenlemeyi incelemeyi ve kabul etmeyi planladıklarını aktarmıştı.

Başka bir gelişme olarak Rusya Enerji Bakanı Igor Yusufov ülkenin petrole dayalı olarak işlem görecek kripto parasını piyasaya sürmeye hazırlandığını da öne sürmüştü.