WeChat’den Kripto Para Açıklaması

Facebook’un kendi kripto parasını yaratmaya hazırlanıyor olması bir süredir popülerliğini koruyan Çin’in sosyal medya devi WeChat’e gözlerin çevrilmesine yol açtı. Şirketin CEO’su PonyMaortayabatilan dedikodulara ilişkin bir açıklamada bulundu. Bu açıklamada Ma, Facebook’un kripto para ağı oluşturmaya yeterli bir teknolojisinin bulunduğunu ve kendilerinin bu gibi bir girişimde bulunmayacaklarını açıkladı.

Ana şirket Tencentiçin de 2018 yılında bir açıklamaya yer veren PonyMa, şirketlerinin bu tarz bir projede yer almayacağı bilgisini vermişti. Çünkü Ma, dijital para geliştirmenin şirketin geleceğini de etkileyebilecek riskler doğurduğunun altını çizdi. Ancak yine de Blockchain teknolojisi ile yakından ilgilendikleri bilgisini vermeyi de unutmadı.

Alış-veriş devi Alibaba ile yakından ilişkili olan Ant Financial isimli şirket için de saha önce kripto para girişimi iddiaları ortaya atılmıştı. Ant Financial CEO’su EricJing de bu konuya dair bir açıklamaya yer vermiş ve kripto para projelerinin bulunmadığını ifade etmişti. Bu açıklamalar doğrultusunda Çin menşeili firmaların kripto para girişimlerinin olmadığı bu açıklamalar ile açıklığa kavuşmuş oldu.