Alibaba’dan Blockchain Hamlesi

Çinde kurulan dünyanın dev e-ihracaat sitesi Alibaba.com bünyesinde olan Ant Group, KOBİ’leri hedef alan Trusple adlı blockchain projesini duyurdu.

Çin‘in önde gelen mobil ödeme uygulaması Alipay’i dende kurucusu olan ve birçok girişimin sahiplik eden Ant Group, şimdi de blockchain tabanlı Trusple projesine el atıyor. İşletmeler müşterilerden gelen siparişlerini Trusple araclığı ile, otomatik olarak blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler oluşturabilecek.Böylelikle fon trasnfer ücretleri ve bir çok masrafı Trusple sayesinde, daha hızlı ve daha kolay daha ucuz bir biçimde yürütebilecekler.

Trusple, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve müşterilerinin sipariş işlemlerini ve ödemelerini kolaylaştıran projenin, Trusple isminin ‘trust‘ (güven) ve ‘simple‘ (basit) kelimelerinden geldiğiniz açıklayarak; uluslararası ticarette güvenli alışverişin basitleştirildiğini vurguladı.

Sosyal medyada yapılan duyuruya göre birçok dev isimle ortaklık kurduğu açıklandı. Aralarında BNP Paribas, Citibank, Deutsche Bank ve Standard Chartered’ın da olduğu dev bankalar projede yerini aldı.