Alplerde Rekor Kıran Bitcoin İşlemi

İsviçre merkezli olarak tanımakta olduğumu kripto para şirketi Bitcoin Suisse liderliğindeki 70 kişilik bir ekip, İsviçre ile İtalya sınırları arasında kalan bölgede Pennine Alp’lerindeki Breithorn Dağı’nda harika bir Bitcoin alım satım işlemi gerçekleştirdi. Deniz seviyesinden 4164 metre yukarıda yapılan işlem, en yüksek seviyede yapılmış olan Bitcoin işlemi olarak tarihe geçti.

Olay, Bitcoin Suisse tarafından 19 Temmuz tarihinde Youtube’ye yüklenmiş olan bir videoda görülüyor. Dağın zirvesinde yer alan kalabalık bir grubu gösteren videoda, sert rüzgarlarda laptopları elinde olan çalışanlar görülüyor. Bunun devamında enter tuşuna basıldıktan sonra büyük bir heyecan ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz sene içerisinde ICO yoluyla para toplamayı hedef alan Ukrayna merkezli sosyal ağ Askfm sponsorluğunda 4 kişi, Everest Dağı’na tırmanarak zirveye 50.000 dolar değerinde ASTK tokeni gömmeyi başarmıştı. Bununla beraber işler ters gitmiş ve gönüllü vatandaşlar arasında olan bir Nepal vatandaşı hayatını kaybetmişti. Kendilerine eşlik eden bu vatandaşın bir anda gözlerden kaybolduğu ve bir daha bulunamadığı ortaya çıkmıştı. Öte yandan ASKfm’nin planladığı İCO başarısız olmuştu.