Avustralya Hükümeti Online Kumar İçin Bitcoin’i Yasakladı Yeni Cezalar Getirdi!

Avustralya hükümetinin kripto para ve kredi kartlarının kumar sitelerinde kullanımını yasaklaması yürürlüğe girdi. Bu yasa geçen yıl tanıtıldı ve şirketlere uyum sağlamaları için altı ay süre verildi; bu süreç artık sıkı denetim önlemlerine dönüştü.

Bu kuralları ihlal edenler büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir. Yeni yetkilendirilmiş bir kumar düzenleyicisi, yeni düzenlemelere uyumu denetleyecek. Bugün, Avustralya hükümetinin çevrimiçi kumar için kripto paralar ve kredi kartlarının kullanımını yasakladığı yasaların yürürlüğe girdiği gün.

Geçen yıl duyurulan bu yasalar, işletmelere uyum sağlamaları için altı aylık bir süre tanımıştı. Bugünden itibaren, bu yasaya uymayan kumar siteleri 155.000 dolara kadar para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, yeni yetkilendirilmiş bir kumar denetleyicisi, tüketici korumasını standartlaştırmak amacıyla bu yeni kısıtlamaları izlemek ve uygulamakla görevlendirildi.

Yeni yürürlüğe giren kurallara göre, Bitcoin gibi dijital varlıkların Avustralya sınırları içinde çevrimiçi bahislerde kullanılması artık yasak. Gerçek dünya kumar sektörü uzun süredir benzer kısıtlamalara tabi iken, piyangolar daha düşük risk olarak algılandıkları için muaf tutuldu.

Responsible Wagering Australia Genel Müdürü Kai Cantwell, The Canberra Times’a bu yasağın tüketicileri korumak ve kumar davranışlarını daha iyi yönetmelerine olanak tanımak için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Cantwell, tüm kumar biçimlerinde tutarlı tüketici koruma önlemlerine ihtiyaç duyulduğunu ve bu şekilde risk altındaki bireylerin daha az düzenlenmiş ve potansiyel olarak daha zararlı kumar seçeneklerine yönelmelerinin önlenebileceğini belirtti.

Bu sıkı tedbirler, sorunlu kumar alışkanlıklarına yönelik bir parlamento soruşturmasının ardından 31 öneriyi içeren bir rapora dayanıyor. Bu öneriler, kumar reklamlarına yönelik daha sıkı yönergeler ve kendi kendini dışlama kayıtlarının oluşturulmasını içeriyor.

Hükümet ayrıca bu yıl sonunda yağma kutuları gibi spekülatif unsurlar içeren video oyunlarına 18+ derecelendirmesi vermeyi planlıyor. Oyun içi satın alımları teşvik eden oyunlar, kumardan kaynaklanan zararları azaltma stratejisi doğrultusunda olgun izleyiciler için etiketlenecek.

İletişim Bakanı Michelle Rowland, yasanın amacının savunmasız Avustralyalıları finansal zarardan korumak olduğunu belirtti ve bireylerin sahip olmadıkları parayla kumar faaliyetlerine girmemesi gerektiğini söyledi. Bu düzenleyici çerçeve, kumar ile ilgili riskleri azaltmayı ve kumara eğilimli bireylere daha güçlü koruma sağlamayı amaçlamaktadır.

Avustralya'dan Bitcoin Kullanıcılarına Müjde › COINTURK