Bitcoin Analisti: BTC’nin Hedefi Belirlendi Ralli Devam Edecek!


Bitcoin’deki yükseliş eğiliminin devam edeceğini belirten bir analist, BTC’nin bu rallide 48.000 dolara kadar çıkabileceğini ifade etti.

Lider kripto para birimi Bitcoin, dünkü artışıyla 44.400 dolara kadar yükselerek, düşüş bekleyen ayı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

BTC’nin değer kazanmasıyla birlikte short pozisyonlarda olan yatırımcılar ters köşe oldu ve tasfiye edildi.

CoinGlass verilerine göre, son 24 saat içinde kripto vadeli işlemlerinde 262,41 milyon dolarlık bir tasfiye gerçekleşti. Bu miktarın 169,8 milyon doları short pozisyonlardan, 92,6 milyon doları ise long pozisyonlardan oluştu. Tasfiye olan short pozisyonların içinde 108,9 milyon dolarlık bir miktarla Bitcoin ilk sırada yer aldı. BTC’yi Ethereum (ETH) takip etti; Ethereum’da 33,7 milyon dolarlık bir tasfiye yaşandı, ardından ise 15,3 milyon dolarlık tasfiye ile ORDI geldi.

Borsalardaki tasfiye miktarlarına bakıldığında, Binance toplamda 99,3 milyon dolar, OKX 91,9 milyon dolar ve Huobi 32,1 milyon dolarlık tasfiye yaşadı.

Bitcoin’deki yükselişi yorumlayan analistler, bu artışta birçok etkenin rol oynadığına dikkat çekti. Analistler, SEC’in spot bir Bitcoin ETF’ine onay verme olasılığındaki artış, FED’den beklenen faiz indirimlerinin fiyatlaması ve Bitcoin dostu liderlerin desteklerinin en önemli faktörler olduğunu belirtti. Ayrıca, hafta sonu yatırımcıların 200 milyon dolarlık BTC vadeli işlem pozisyonu açması, Bitcoin’e olan yüksek talebin bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Coindesk’e konuşan kıdemli teknik analist Julius de Kempenaer, Bitcoin’in bu rallide 48.000 dolara kadar çıkabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bitcoin’deki bu rallinin temelleri, BTC’nin 23 Ekim 2023’te inatçı direnç seviyesi olan 30.000 doları kırmayı başardığı haftada ortaya çıktı.

BTC’nin haftalık grafikteki bir sonraki beklenen direnç seviyesi, Mart 2022’de görülen yerel zirve olan 48.000 dolardır.

Kripto Para Platformu Bitcoin Boğasının Nedenini Açıkladı: Böyle Daha  Sağlıklı! - Koin Bülteni