Ripple Gürcistan’ın Dijital Lari’sini Güçlendirecek!

Georgia Ulusal Bankası, hükümet, işletmeler ve perakende kullanıcıları için dijital lari’nin faydalarını değerlendirmek amacıyla CBDC platformunu kullanacak.

Georgia Ulusal Bankası (NBG), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi olan dijital lari’yi geliştirmek için resmi teknoloji ortağı olarak blockchain ödeme ağı Ripple Labs’ı seçti.

Ripple, yaptığı açıklamada, ortaklığın Ripple CBDC Platformu aracılığıyla dijital lari pilot girişiminin uygulanmasını ve dağıtılmasını içereceğini belirtti. NBG, bu yenilikçi CBDC platformunu, dijital lari’nin devlet sektörü, işletmeler ve bireysel perakende kullanıcılarına sağlayabileceği avantajları değerlendirmek amacıyla kullanacak.

Ripple, NBG’nin teknoloji ortağı olarak seçilmeden önce kapsamlı bir seçim sürecinden geçti. Eylül ayında NBG, sınırlı erişimli bir canlı pilot ortamı sunarak CBDC projesini ilerletme niyetini açıkladı. İlk aşamada NBG, teknolojik yetenekleri, olgunluğu, geçmişi ve projeye olan bağlılığı nedeniyle dokuz firmayı seçti. Ripple, Augentic, Bitt Inc., Broxus, Currency Network, DCM Corp ve diğerleri arasında yer aldı. NBG’nin açıklamasına göre seçim komitesi, projenin hedeflerini, potansiyel uygulamaları ve projenin başarısı için sağlam bağlılığı değerlendirdi. Temmuz ayında, Ripple, dijital para birimi geliştirme çalışmaları ve CBDC’lerin inovasyonunu teşvik etmedeki rolü nedeniyle Currency Research tarafından takdir edildi.

Ripple, NBG ile dijital lari projesi için ortaklık kurmadan önce, CBDC uygulamalarını araştırmak isteyen kuruluşlarla aktif işbirliği yapmıştı. Daha önce, Kolombiya merkez bankası Banco de la República ile birlikte çalışarak Ripple CBDC Platformunu kullanarak dijital peso pilot programında blockchain teknolojisi uygulamalarını araştırmıştı.

Ripple CTO'su, SEC Özet Kararı Sonrası XRP Yatırımcılarını Uyardı