Grayscale ve Coinbase Ethereum ETF için SEC ile Görüşüyor!

Grayscale ve Coinbase, Grayscale’in Ethereum Trust’ının spot ETF’ye dönüştürülmesiyle ilgili endişeleri gidermek için 6 Mart’ta SEC ile bir araya geldi. Kripto firmaları, spot Ether borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) başlatılmasına yönelik bir kural değişikliğini görüşmek üzere Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilileriyle yakın zamanda bir araya geldi. Grayscale, piyasa fiyatını takip eden Ethereum Trust’ını Ether ETF’sine dönüştürmeye çalışıyor. Ocak ayında Bitcoin Trust’ının ETF’ye dönüştürülmesine benzer bir süreç yaşandı. 6 Mart’taki toplantı, teklife ilişkin yorum süresinin sona ermesinin ardından gerçekleşti ve fonun onaylanması durumunda olası piyasa manipülasyonuna ilişkin endişeler ele alındı.

SEC tarafından paylaşılan bir sunuma göre, Coinbase, Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasında kullanılan gerekçenin Ether için de geçerli olduğunu savundu. Coinbase, Ether’in “dolandırıcılık ve manipülasyona karşı duyarlılığını önemli ölçüde sınırlayan mekanizmalara” sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, Coinbase’in Chicago Ticaret Borsası (CME) ile yaptığı gözetim paylaşımı anlaşmasına da vurgu yapıldı. Bu mekanizma, SEC’in ticaret izleme talebi üzerine Bitcoin ETF’leri için uygulanmıştı.

ETF Store’dan Nate Geraci, Coinbase’in Ether vadeli işlemleri ile spot piyasalar arasındaki korelasyona vurgu yaptığını belirtti. Grayscale ise Ether vadeli işlem ticareti için ikinci bir ETF önerisinde bulundu. Spot ve vadeli işlem piyasaları arasındaki fark, spot piyasa varlıklarının anında alınıp satılmasıyla vadeli işlem piyasasında ise gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyattan alınıp satılması için yapılan sözleşmelerdir.

Analizciler, Grayscale’in vadeli ETF uygulamasını, SEC’i spot Ether ETF’sini onaylamaya ikna etmek için bir “truva atı” olarak kullanabileceğini öne sürdü. Invesco, Galaxy Digital, Fidelity, Franklin Templeton ve BlackRock gibi birçok varlık yöneticisi de spot Ether ETF’si için yeşil ışık arıyor. SEC’nin kararı için son tarih Mayıs ayında bekleniyor.

Bloomberg’den Eric Balchunas, varlık yöneticilerinin hala düzenleyicilerin kripto yatırım aracı hakkındaki görüşlerinin belirsiz olduğuna inandığını belirtti. Balchunas, SEC’in henüz herhangi bir yorumda bulunmadığını ve bu durumun BTC ETF’leri hakkında yorum yaptığı geçmişte olduğu gibi iyi bir işaret olmadığını dile getirdi.

SEC Komisyon Üyesi: Ethereum ETF Hata Kabul Etmez! - Coin Mühendisi