Bitcoin Balinaları 70 Bin Dolar Seviyesinde Satış Yapmıyor Varlık Büyümesi Hızla Artıyor!

Bitcoin adreslerinde en az 1.000 BTC bulunduran balinalar, BTC’nin ilk defa 70.000 dolar seviyesini geçmesine rağmen satış yapmak yerine hala alım yapıyorlar.

En son zincir içi veriler, Bitcoin balinalarının, Bitcoin’in 70.000 dolar seviyesine ulaşmasına neden olan son rallide aceleyle satış yapmadığını gösteriyor.

Bitcoin balinalarının sayısı, rekor yüksek fiyatlarla birlikte artmaya devam ediyor. Balinalar olarak bilinen en az 1.000 Bitcoin içeren benzersiz adreslerin sayısı, 7 Mart itibarıyla 2.104 adrese yükseldi.

Ancak, bu rakam hala Şubat 2021’de 46.000 doların üzerinde işlem gördüğümüzde ulaşılan 2.489 adreslik rekorun altında. Artan cüzdan sayısı, 4 Mart’ta ABD’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) kümülatif işlem hacminin 52,5 milyar doları aşmasına bağlanabilir.

Balinaların Bitcoin’lerini bu seviyelerde satmıyor olmaları, fiyatların daha da yükselebileceğini düşündüklerini gösteriyor. Bitcoin balinaları önemlidir çünkü yaptıkları işlemler fiyatı önemli ölçüde etkileyebilir.

Zincir üstü istihbarat şirketi CryptoQuant’ın araştırma başkanı Julio Moreno, 7 Mart’ta yaptığı bir gönderide büyümeyi not etti. Moreno, “Balinaların Bitcoin varlıklarının büyümesi parabolik bir hal alıyor” şeklinde yazdı. Balinaların ve borsalar arasındaki hacimleri ölçen çeşitli ölçümler, Bitcoin varlıklarının bu seviyelerde satılmadığını gösteriyor.

Glassnode verilerine göre, borsalardan balinalara yapılan transferler bu ay “parabolik” bir şekilde yeni rekor seviyelere ulaştı. Bu arada, balinalardan borsalara yapılan transfer hacmi, önceki boğa ve ayı piyasası dönemlerine kıyasla sadece hafif bir artış gösterdi.

Genel olarak, bu ölçümler Bitcoin’e büyük yeni yatırımcı girişi olduğunu ve rekor seviyedeki BTC fiyatlarına rağmen zengin yatırımcıların kar elde ettiğine dair çok az işaret olduğunu gösteriyor. Temelde, ABD’deki spot Bitcoin ETF’leri BTC’ye olan talebi artırmaya devam ediyor. Örneğin, BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT), 5 Mart’ta 788 milyon dolarlık en yüksek günlük girişini kaydetti.