Powell Dijital Doların Gündemde Olduğunu Doğruladı!

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, mevcut bir ABD merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planının olmadığını vurgulayarak, “İnsanların merkez bankası dijital para birimi konusunda endişelenmesine gerek yok” dedi.

Powell’un açıklamaları, Trump’ın CBDC’yi “hükümet zulmüne” yol olarak görmesi ve yakın zamanda yapılan bir ankette Biden’a liderlik ettiğinin ortaya çıkmasıyla birlikte gelirken, Powell, herhangi bir CBDC’nin devam etmeden önce Kongre onayına ihtiyaç duyacağını belirtti. Powell, dijital doların belirsiz bir zeminde bulunduğunu belirtirken, Federal Rezerv’in şu anda CBDC’yi uygulamaya koyma yolunda olmadığını açıkladı.

Powell’un “İnsanların merkez bankası dijital para birimi konusunda endişelenmesine gerek yok” sözleriyle verdiği güvenceye rağmen, Federal Reserve’in merkez bankası dijital para birimini tavsiye etmeye veya benimsemeye yakın olmadığını vurguladı. Powell, CBDC’nin mahremiyet, gözetim ve finansal sistem üzerindeki etkisi gibi konulardaki spekülatif tartışmalara yanıt verirken, dijital doların kullanıcıların işlemlerini görmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Ancak, siyasi çevrelerdeki tartışmalar, CBDC fikrinin hâlâ araştırıldığını gösteriyor.

Powell says Fed won't rush to cut interest rates until inflation is  conquered | Fox Business